Utorok2. júl 2024, meniny má Berta, zajtra Miloslav

Pellegrini na summite EÚ bránil SR pri prijímaní strategickej agendy: Stretol sa aj so Zelenským

Peter Pellegrini
Peter Pellegrini (Zdroj: Topky/Ján Zemiar)

BRUSEL - Summit EÚ v Bruseli bol príležitosťou pre prezidenta SR Petra Pellegriniho stretnúť sa osobne s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským a zaujať pozície k prerokúvaným témam o budúcim vývoji Únie.

Pellegrini v piatok doobeda novinárov informoval, že na summite, ktorý sa skončil vo štvrtok krátko pred polnocou nešlo len o zhodu na obsadení najvyšších funkcií v euroinštitúciách, ale aj o prijatie strategickej agendy EÚ na nasledovných päť rokov, dianie na Ukrajine a na Blízkom východe.

VIDEO

Prezident Pellegrini o stretnutí so Zelenským (Zdroj: TASR/Jaroslav Novák)

Krátke stretnutie so Zelenským

So Zelenským mal krátke stretnutie, dlhšie rokovania si naplánovali počas summitu NATO vo Washingtone. Slovenský prezident ho informoval o aktivitách Slovenska voči Ukrajine, najmä pri poskytovaní elektrickej energie. Hovoril aj o posilnení slovenského zbrojného priemyslu pri výrobe munície, čím Slovensko vychádza v ústrety rôznym iniciatívam iných štátov, aj o odmínovaní a poskytovaní humanitárnej a technickej pomoci. Zelenskyj na summite podpísal bezpečnostný pakt s EÚ. Dohodnuté záväzky zo strany EÚ sú podľa Pellegriniho zhrnutím toho, čo už Únia robí a je tam aj klauzula o autonómnom rozhodnutí členských štátov o spôsobe, ako sa zapoja do pomoci.

"Slovensko nie je nútené poskytovať inú pomoc, akú si želáme alebo sme schopní poskytnúť," vysvetlil prezident. Dodal, že Slovensko poskytne všetky dohodnuté komerčné dodávky, bude pokračovať v oprave poškodenej vojenskej techniky a najmä v dodávkach v oblasti energetiky, humanitárnej pomoci a pri realizácii projektov na báze dohody medzi vládami oboch krajín, ktoré pomáhajú rozvoju Ukrajiny.

Humanitárna pomoc na Blízky východ

Počas diskusií o Blízkom východe a humanitárnej pomoci Pellegrini ponúkol pomoc slovenskej vládnej letky na prevoz zranených osôb z Pásma Gazy do nemocníc v krajinách EÚ. Pri prebraní strategickej agendy EÚ boli kľúčovými témami podľa neho konkurencieschopnosť, pričom Slovensko trvalo na tom, aby nedochádzalo k dvojakému zaobchádzaniu na jednotnom trhu a k dvojakej kvalite potravín. Slovensko požiada Radu EÚ, aby zaviazala eurokomisiu k prijatiu konkrétnym krokov na zamedzenie tohto problému vo všetkých krajinách eurobloku.

Prezident ocenil, že počas rokovaní o obrane a bezpečnosti rezonovali témy o spoločných projektoch v oblasti obrany. Hovorí sa o aj celoeurópskom systéme protivzdušnej obrany, čo je podľa jeho slov pre Slovensko veľmi zaujímavé najmä teraz, keď zostalo bez ochrany svojho vzdušného priestoru. Pellegrini zdôraznil, že ide o doplnkové projekty k aktivitám NATO a nie je to krok k vytváraniu akejsi spoločnej európskej armády. Ambície lídrov EÚ sú skôr zamerané na posilnenie obranného európskeho priemyslu a na podporu jeho výrobných kapacít, na čom sa Slovensko chce určite zúčastňovať a už teraz vidieť, že po rokoch stagnácie slovenský obranný priemysel opäť začína rásť.

Viac o téme: SummitUkrajinaPeter PellegriniStrategická agenda
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu