BRATISLAVA - Jablko europoslankyne Lucie Ďuriš Nicholsonovej aj Modrí expremiéra Mikuláša Dzurindu prakticky na deň presne oznámili verejnosti, že sú odhodlaní zabojovať v politickej súťaži ako novovzniknuté strany. Majú totiž (podľa ich vyhlásení) dostatok podpisov na založenie strany. Na toto treba vyzbierať aspoň 10-tisíc podpisov. Odkedy uplynul mesiac už obidve strany ohlasujú ich dostatok a neprestávajú so zberom. Nás však zaujímalo, ako túto situáciu číta politológ a o čo im vlastne ide, keďže ide o nové strany s pravdepodobne nízkymi preferenciami v prieskumoch.
archívne video
Kým Dzurinda otvorene na brífingu chválou nešetril svojich spolupracovníkov po zbere takmer 13-tisíc podpisov, Lucia Ďuriš Nicholsonová sa s touto novinkou podelila s fanúšikmi strohejšie - len cez sociálnu sieť.
V širšej perspektíve v hre už neostalo veľa, len spájanie
Nás zaujímalo, aké sú perspektívy strány Modrí a Jablko a čo si od súčasného predvolebného diania sľubujú. Politológ Michal Cirner si myslí, že obidva subjekty určite rozmýšľajú o koalíciách a možných spájaniach. "Perspektíva je jedine v predvolebnej koalícii alebo v spájaní. Myslím, že si to uvedomujú. Tým, že založia vlastné štruktúry a predstavia vlastné programy/priority si vytýčia priestor pre rokovania, získajú rešpekt minimálne tým, že nedohoda s nimi by viedla k odlivu aspoň tisícov voličských hlasov čo si napríklad Demokrati nemôžu dovoliť," skonštatoval Cirner.
Podpisy majú, treba ich začať chápať ako regulérnych hráčov v politike
Vyzbieranými podpismi podľa neho preukázali vôľu, životaschopnosť a funkčnosť. "Je potrebné ich brať vážne, i keď ide o ministrany s malými preferenciami. Ich cieľom je politicky pokračovať po boku niekoho silnejšieho a tento vydieračský politický kapitál sa chystajú využiť," myslí si o ich aktuálnej stratégii Cirner. "Teraz bude čas na vyjednávania a rokovania. Uvidí sa či budú úspešní alebo zostanú na ocot. Teraz sa ukáže či sú schopní politici," dodal.