BRATISLAVA - Včera sme priniesli výsledky ankety, v ktorej sme otestovali slovenské hotely a penzióny ohľadom hypotetického ubytovania moslimskej delegácie. Rezultát nás veľmi nepotešil a podobne ho vnímajú aj aktivisti z mimovládnych organizácií, hoci s menšími výhradami.
Z viac ako tridsiatky oslovených hotelov nám na našu správu odpovedali iba štyri zariadenia, z toho pozitívne dve.
Šéfka Ligy proti rasizmu Ivana Bihariová pochválila nápad s anketou. Tvrdí, že súčasná atmosféra a pretlak negatívnych informácií o moslimoch vyvoláva v ľuďoch obavy. "Postoje verejnosti k moslimom sú totiž väčšinou ovplyvnené strachom. Ten je podporovaný jednostranným vnímaním moslimov ako jednoliatej skupiny, ktorá je kultúrne zaostalá, jej príslušníci by znásilňovali naše ženy a vnucovali by nám svoje náboženstvo, prípadne by u nás zosnovali teroristický útok," vysvetľuje.
Bihariová upozorňuje, že k nám tak nepreniknú informácie o tom, že moslimovia sú rovnakou skupinou ako ostatné náboženské skupiny, v ktorých taktiež nájdeme fanatikov či frakcie, ktoré škodia samotným celkom. "Bohužiaľ, pri moslimoch sú práve tieto frakcie najviac viditeľné a zdôrazňované, čo samozrejme v ľuďoch vyvoláva falošný obraz o všetkých moslimoch ako takých a umocňuje ich obavy a odmietanie," uzatvára.
Pre Topky sa vyjadril aj Ladislav Oravec z Nadácie Milana Šimečku: "To, čo uvádzate v článku, že postoje slovenskej verejnosti k moslimom sú druhé najtvrdšie v celej Európe platí," uviedol. Ohľadom toho, či ignorovanie našich správ spôsobilo to, že sme sa predstavili ako moslimovia, však už bol skeptickejší. "Možno čiastočne, ale v zásade si myslím, že biznis je nám častokrát prednejší ako predsudky a rasizmus a že vlastne hotely v zásade by išli sami proti sebe, keby to tak robili," povedal.