DAMASK - Sú to scény, ktoré iba naznačujú, akým beštiálnym spôsobom nechal diktátor Baššár al-Asad (59) trpieť svoj ľud.
Keď boli väzni oslobodení z väzenia v Damasku a vyšli na ulice, údajne sa pýtali miestnych obyvateľov, či ich oslobodila iracká armáda. Mysleli si, že Saddám Husajn (mŕtvy od roku 2006) oslobodil Sýriu spod diktatúry Háfiza al-Asada (mŕtvy od roku 2000). Tak dlho boli títo ľudia zavretí v temných komorách, úplne odrezaní od okolitého sveta.
Po páde diktátora oslobodili rebeli bojujúci proti Asadovi väzňov z väzení režimu. Medzi prepustenými boli aj politickí väzni, ktorí boli uväznení ešte za vlády Bašárovho otca, diktátora Háfiza. Študenti, ktorí boli po neškodných protestoch uväznení na celé desaťročia. Ľudia, ktorí boli brutálne týraní a mučení.
Uväznené deti
Obzvlášť nechválne známe sú väznice Saidnayah a Al Mazzeh pri Damasku. Podľa organizácií na ochranu ľudských práv tam Asadovi prisluhovači zabili desiatky tisíc ľudí. V Saidnayahu sú v podzemných priestoroch stále väzni. Správy z týchto mučiarenských a smrteľných zariadení sú šokujúce.
Záznamy ukazujú ženy a deti, ako vychádzajú z ciel. Najviac však svet obletel obraz malého chlapca, ktorý vychádza z väzenskej cely s prekvapeným výrazom a rozhliada sa okolo seba.
„Sme revolucionári!“ volali osloboditelia, aby rozptýlili strach väzňov a dali im najavo, že sú slobodní, že môžu ísť domov – ak ešte nejaký majú.
Dozorcovia na ňom hasili cigarety
Jeden Sýrčan natočil tieto scény zo svojho okna. „Stále z nich vychádza viac a viac,“ povedal neveriacky. „Koľko ľudí ten bastard uväznil?“
Na jednej fotografii je Palestínčan, ktorého mučili Asadovi prisluhovači. Dozorcovia mu vraj na nohách zahášali cigarety. Oslobodený muž rozpráva, že vo väzení už nedokázal rozoznať, v ktorej fľaši bol moč a v ktorej voda. „Pili sme z oboch,“ hovorí so slzami v očiach.
Pilot bol 43 rokov vo väzení, pretože odmietol zabíjať civilistov
Medzi prepustenými sú aj ľudia, ktorých do väzenia poslal ešte Asadov otec. Raged Altatary, vojenský pilot, bol uväznený na 43 rokov po tom, čo odmietol strieľať na protestujúcich počas povstania v Hame v roku 1982.
Na sociálnych sieťach X/Twitter kolujú zábery, ktoré údajne ukazujú tohto muža pred väzením a po jeho prepustení.
Iné zábery ukazujú katastrofálne hygienické podmienky vo väznici Saidnayah. „Mnoho ľudí, ktorí zomreli v Saidnayhu a podobných zariadeniach, nebolo popravených; jednoducho pomaly umierali – v dôsledku kombinácie mučenia, chorôb, podvýživy a podobne, až jedného rána jednoducho nevstali,“ píše na sociálnej sieti X odborník na Blízky východ Tobias Schneider z inštitútu Global Public Policy Institute.
Fotografia železného lisu na ľudí
Obzvlášť desivé sú zábery údajného barbarského mučiaceho nástroja. „Toto je ‚železný lis‘, ktorý sa používa na smrteľné rozdrvenie väzňov v Saidnayah a na uľahčenie likvidácie ich tiel. Neexistuje zločin, ktorý by Asadov režim nespáchal,“ uviedol odborník na Sýriu Charles Lister z Middle East Institute.
Muž bol prepustený deň pred popravou
Z väznice Mezzeh prichádzajú šokujúce správy. Arabská televízia „Al Jazeera“ informovala o oslobodenom väzňovi, ktorý opisuje svoje stretnutie so švagrom vo väzení:
„Prišiel autobus a priviezol väzňov, ktorých premiestnili do mojej cely. (...) Medzi nimi bol jeden väzeň, ktorý sa podobal na môjho švagra. Najprv som zaváhal a pomyslel si: ‚To nemôže byť Ayman, to nemôže byť on – veď nemá amputované nohy?‘“ Bol to jeho švagor. Už však „prišiel o rozum“.
Spravodajská agentúra AP informuje o 63-ročnom spisovateľovi, ktorý mal byť po siedmich mesiacoch väznenia popravený. V nedeľu však neklopali na jeho dvere kat, ale osloboditelia. „Namiesto toho, aby som bol zajtra mŕtvy, mi Boh, vďaka Bohu, daroval nový život.“