Piatok10. január 2025, meniny má Daša, zajtra Malvína

Neúnosné podmienky vo firme, ktorá prevádzkuje sanitky: Lekári pracovali nepretržite aj 96 hodín!

Zobraziť galériu (3)
(Zdroj: TASR/Martin Baumann)

TRENČÍN - Zamestnanci spoločnosti Life Star Emergency (LSE), poskytovateľa záchrannej zdravotnej služby, čelili podľa výsledkov kontroly Inšpektorátu práce v Trenčíne mimoriadne náročným pracovným podmienkam. Jedným z najzávažnejších zistení bolo preťažovanie zamestnancov nad rámec ich možností. Niektorí zamestnanci museli nepretržite odpracovať až 48 alebo dokonca 96 hodín!

archívne video

Platy nie sú našou prioritou, chceme problém zdravotníctva dostať k verejnosti, tvrdí LOZ (Zdroj: TASR/Martina Kriková)

Protokol z kontroly, ktorý uverejnila Pluska, poukazuje na viaceré závažné porušenia pracovnoprávnych predpisov zo strany firmy Life Star Emergency, ktorá patrí medzi popredných neštátnych poskytovateľov záchrannej služby na Slovensku. Kontrola Inšpektorátu práce odhalila rozsiahle nedostatky v organizácii pracovného času, zabezpečení povinných odvodov a dodržiavaní zákonných limitov práce na dohodu.

Firma LSE, založená v roku 2004, prešla za posledné roky výrazným rozmachom. Po odchode konkurenčnej spoločnosti Falck v roku 2019 prebrala až 107 jej licencií a dnes prevádzkuje desiatky staníc záchrannej služby po celom Slovensku. Jej finančné výsledky pritom v posledných rokoch dosiahli historické maximá (napríklad zisk viac ako 5 miliónov eur za rok 2023), na zjavne to bolo často aj na úkor svojich zamestnancov.

Neúnosné podmienky vo firme,
Zobraziť galériu (3)
 (Zdroj: Getty Images)

Zamestnanci bez odpočinku a záznamov

Jedným z hlavných problémov, na ktorý inšpektori počas kontroly prišli, bolo využívanie pracovných zmlúv na dohodu. Tento typ pracovného pomeru môže byť pre zamestnávateľov výhodnejší, zákon však stanovuje jasné pravidlá – práca na dohodu nesmie presiahnuť 10 hodín týždenne a maximálne 350 hodín ročne.

Inšpektori zistili, že zamestnanci odpracovali výrazne viac hodín, než povoľujú predpisy. Zamestnávateľ zaviedol praktiky, ktoré obchádzali zákon – zamestnancom skrátil čas na nepretržitý odpočinok medzi zmenami, čím im umožnil vykonávať nadčasy vo veľkom rozsahu, napriek tomu, že to tento typ zmluvy nepovoľuje.

Neúnosné podmienky vo firme,
Zobraziť galériu (3)
 (Zdroj: TASR/Lukáš Mužla)

Podľa protokolu lekári počas sledovaného obdobia od polovice roka 2019 do marca 2020 pracovali nepretržite aj 48 či dokonca 96 hodín. Tí, ktorí mali zabezpečovať zdravie obyvateľov, sa tak ocitli v podmienkach, ktoré mohli vážne ohroziť ich vlastné zdravie a schopnosť vykonávať náročné povolanie záchranárov.

Firma sa voči zisteniam nebránila

Okrem preťažovania zamestnancov firma zanedbávala aj svoje povinnosti voči zdravotným poisťovniam. Niektorí pracovníci neboli riadne registrovaní ako poistenci, čím firma obchádzala platenie povinných odvodov. Podobné problémy pritom podľa inšpekcie pretrvávali už od rokov 2014 a 2017. LSE sa voči týmto zisteniam nebránila. „Účastník konania neposkytol žiadne dôkazy, ktoré by nasvedčovali tomu, že k porušeniam, za ktoré sa pokuta ukladá, nedošlo,“ píše sa v oficiálnom protokole z trenčianskeho Inšpektorátu práce z februára 2021.

Praktiky spoločnosti LSE nie sú podľa dostupných informácií novinkou. Už v roku 2019 Aktuality informovali o tom, že zamestnanci upozorňovali na vyčerpávajúce pracovné podmienky a tlak na uzatváranie živnostenských zmlúv namiesto riadnych pracovných pomerov.

Viac o téme: Záchranná zdravotná službaLife Star EmergencyInšpektorát práce
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu