Utorok7. január 2025, meniny má Bohuslava, Atila, zajtra Severín

Násilné protesty v Gruzínsku pokračovali štvrtý deň po sebe: Polícia použila slzotvorný plyn a vodné delá

Zobraziť galériu (2)
(Zdroj: SITA/AP Photo/Zurab Tsertsvadze)

TBILISI – Desiatky tisíc ľudí v nedeľu štvrtý deň po sebe protestovali v Gruzínsku proti rozhodnutiu premiéra pozastaviť rozhovory o vstupe krajiny do Európskej únie. Polícia proti protestujúcim použila slzotvorný plyn a vodné delá. Informujeme na základe správ agentúr AFP a AP.

11:34 Gruzínska polícia v pondelok zadržala lídra opozičnej strany Koalícia za zmeny Zuraba Džaparidzeho, ktorý sa pred parlamentom v Tbilisi zúčastnil na protivládnom proteste. Polícia proti jeho účastníkom zasiahla za pomoci vodných diel a slzotvorného plynu, informovala agentúra Reuters, píše TASR. Protesty, ktoré sa v nedeľu konali štvrtý deň po sebe, vyvolalo vyhlásenie vlády o prerušení rokovaní o vstupe Gruzínska do Európskej únie. Kritici vlády to považujú za potvrdenie ruského vplyvu a odklon od prozápadnej politiky, čo však vládnuca strana popiera.

Násilné zrážky protestujúcich s políciou si vyžiadali hospitalizáciu 44 osôb – 27 protestujúcich, 16 policajtov a jedného novinára, uvádza agentúra AP s odvolaním na nedeľné vyhlásenie gruzínskeho ministerstva vnútra. "Polícia tvrdo zareaguje na akékoľvek porušenie zákona. Zodpovednosti a prísnemu trestu neuniknú ani politici skrývajúci sa vo svojich kanceláriách, ktorí a nás štvú členov svojich násilných skupín," vyhlásil v nedeľu premiér krajiny Irakli Kobachidze.

Gruzínsko pozastavuje prístupové rozhovory s EÚ

Premiér vo štvrtok vyhlásil, že Gruzínsko pozastavuje prístupové rozhovory s EÚ do roku 2028, čo vyvolalo búrlivé reakcie opozície a protesty. Členstvo v EÚ podľa prieskumov podporuje okolo 80 percent obyvateľov Gruzínska, ktoré má tento cieľ aj zakotvený v ústave.

Proeurópska prezidentka Salome Zurabišviliová v sobotu označila parlament za nelegitímny. Dôvodom je výsledok sporných októbrových parlamentných volieb, v ktorých si pripísala víťazstvo vládnuca strana Gruzínsky sen. Výsledok volieb neuznáva ani opozícia a odmieta zaujať svoje miesta v parlamente. Premiér Kobachidze v nedeľu možnosť konania nového hlasovania odmietol napriek tomu, že výsledky volieb spochybňujú aj mnohé zahraničné inštitúcie či predstavitelia krajín.

Gruzínska polícia počas protestov zadržala vyše 200 demonštrantov

Gruzínska polícia zadržala viac ako dve stovky demonštrantov počas protestov, ktoré prepukli po rozhodnutí vládnucej strany Gruzínsky sen pozastaviť prístupové rokovania s EÚ. Oznámilo to dnes gruzínske ministerstvo vnútra. Medzi zadržanými je podľa gruzínskych médií aj jeden z opozičných predákov Zurab Džaparidze. Aj počas noci na dnes polícia násilím rozháňala demonštrantov, ktorí sa pokúšali stavať barikády v centre Tbilisi, uviedol server civil.ge a dodal, že protesty v hlavnom meste pokračujú.

Násilné protesty v Gruzínsku
Zobraziť galériu (2)
 (Zdroj: SITA/AP Photo/Zurab Tsertsvadze)

Úrady podľa ministerstva vnútra obvinili troch demonštrantov z napadnutia policajtov a z hádzania zápalných fliaš na parlament, za čo im hrozí až sedem rokov väzenia. Ďalších 224 demonštrantov polícia zadržala pre priestupky; 36 z nich súd už potrestal pokutou a ďalších 34 krátkodobým väzením. Ostatné prípady sa ešte posudzujú, napísal server Gruzínska online.

EÚ zvažuje pre potlačenie protestov sankcie na predstaviteľov Gruzínskeho sna

Európska únia zvažuje možnosť zaviesť sankcie voči predstaviteľom strany Gruzínsky sen a v hre môže byť aj pozastavenie účinnosti dohody o vízovej liberalizácii s Gruzínskom. Uviedol v pondelok týždenník Politico s odkazom na vyhlásenia novej šéfky diplomacie EÚ Kaje Kallasovej. Informuje o tom spravodajca TASR. Kallasová v nedeľu v spoločnom vyhlásení s eurokomisárkou pre rozšírenie Martou Kosovou uviedla, že EÚ vyjadruje poľutovanie nad vyhlásením premiéra Irakliho Kobachidzeho, že vládnuca strana Gruzínsky sen sa rozhodla nepokračovať v procese otvorenia prístupových rokovaní s EÚ a odmietla aj finančnú podporu EÚ do roku 2028.

"Toto oznámenie znamená odklon od politiky všetkých predchádzajúcich gruzínskych vlád a od európskych ašpirácií veľkej väčšiny gruzínskeho národa, ako sú zakotvené v ústave Gruzínska," uviedli Kallasová a Kosová. Pripomenuli, že postup gruzínskej vlády a jej odklon od demokracie viedol k zmrazeniu prístupového procesu už v júni tohto roka a k zastaveniu finančnej pomoci z EÚ. Podľa ich slov Gruzínci vyšli do ulíc, aby potvrdili svoje túžby po vstupe do EÚ. Únia zároveň dôrazne odsudzuje násilie voči pokojným demonštrantom požadujúcich európsku a demokratickú budúcnosť.

"Tieto kroky gruzínskej vlády majú priame dôsledky na naše vzťahy. Gruzínske orgány musia rešpektovať právo na slobodu zhromažďovania a slobodu prejavu a zdržať sa použitia sily proti pokojným demonštrantom, politikom a zástupcom médií. Všetky násilné činy musia byť vyšetrené a zodpovední musia byť braní na zodpovednosť," uvádza sa vo vyhlásení. Kallasová a Kosová zároveň spresnili, že pre Gruzínsko zostávajú dvere do EÚ otvorené a návrat k európskym hodnotám a integrácii do EÚ je "v rukách gruzínskeho vedenia".

Kallasová okrem toho v nedeľu na sieti X vzhľadom na masové demonštrácie v Tbilisi varovala, že násilie voči demonštrantom a odklon krajiny od rokovaní z Bruselom povedú k "priamym následkom zo strany EÚ". Politico v tejto súvislosti oslovilo viacerých diplomatov EÚ, podľa ktorých jej slová možno interpretovať ako zavedenie sankcií voči tým členom strany Gruzínsky sen, ktorí nariaďujú zásahy proti demonštrantom. Vhodným termínom na zavedenie sankcií môže byť zasadnutie Rady EÚ pre zahraničné veci v Bruseli zo 16. decembra, ktorému bude Kallasová prvýkrát predsedať, avšak samotné sankcie môžu byť navrhnuté aj skôr a bude sa čakať na ich schválenie.

Ďalšou možnosťou je pozastavenie dohody o liberalizácii vízového režimu, ktorá platí od roku 2017 a ktorá umožňuje Gruzíncom pobudnúť na území Únie bez víz až tri mesiace. Postihlo by to najmä Gruzíncov naklonených EÚ, ale pre Brusel je to možný nástroj nátlaku voči gruzínskej vláde. Podľa bruselského týždenníka sa Litva, Estónsko a Lotyšsko rozhodli nečakať na kroky EÚ. Litovský minister zahraničných vecí Gabrielius Landsbergis v nedeľu oznámil, že tri pobaltské krajiny zavedú svoje vlastné sankcie voči tým, ktorí nariadili zásah proti demonštrantom v Tbilisi.

Viac o téme: ProtestyPolícia GruzínskoEurópska únia
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu