BOCA CHICA - Americká súkromná spoločnosť SpaceX podnikla v utorok šiesty skúšobný let svojej kozmickej lode Starship a nosnej rakety Super Heavy. Štart z kozmodrómu v Texase osobne sledoval aj novozvolený americký prezident Donald Trump spoločne so svojim blízkym spojencom a šéfom SpaceX Elonom Muskom, informujú o tom gentúry Reuters a AFP.
Super Heavy so Starshipom odštartoval o 16.00 h miestneho času (23.00 h SEČ) z kozmodrómu Boca Chica v americkom štáte Texas. Spoločnosť SpaceX vysielala štart aj naživo.
archívne video
Nosič Super Heavy sa mal v podstate okamžite vrátiť na štartovaciu plošinu, kde ho mali zachytiť obrovské mechanické kovové ramená, čo sa podarilo už pri predošlom piatom teste. Spoločnosť SpaceX však bezprostredne po štarte oznámila, že sa tak nestane a nosič namiesto toho dopadne do Mexického zálivu. Podľa Reuters takýto vývoj naznačuje, že pri štarte nastal nejaký problém.
SpaceX však bezprostredne po štarte oznámila, že sa tak nestane a nosič namiesto toho dopadne do Mexického zálivu. Predstavitelia spoločnosti sa neskôr odvolávali na nesplnené technické kritéria, pre ktoré nosnú raketu nemohli zachytiť zmienené mechanické ramená. Podľa AFP to čiastočne oslabilo úspech testu, na ktorom sa zúčastnil práve aj Trump. Samotná loď Starship čiastočne obletela Zem sa do atmosféry vrátila približne po 65 minútach, pričom následne dopadla do Indického oceánu.
Zatiaľ posledný test lode Starship sa odohral v polovici októbra, keď skončil úspechom na všetkých frontoch - nosná raketa sa vrátila na odpaľovaciu rampu a kozmická loď dopadla po zhruba hodinovom lete na určené miesto rovnako v Indickom oceáne.
SpaceX zachovala rovnakú trasu letu ako pri piatom teste, zmenila ale niektoré úkony po ceste aj dennú dobu štartu. Starship tentoraz odštartovala neskoro popoludní namiesto skoro ráno, ako pri piatom pokuse. Hlavným cieľom terajšieho skúšobného letu bolo opätovné spustenie motora lode počas letu, čo je kľúčové pre manévrovateľnosť lode vo vesmíre, a pristátie v oceáne počas dňa. Testovali sa tiež tisícky malých konštrukčných zmien, uviedol Musk.
Spoločnosť SpaceX navrhla čierne, 120 metrov vysoké telo systému tak, aby bolo plne opakovane použiteľné, a dúfa, že ich bude využívať pre prieskum hlbokého vesmíru, najmä pre cesty na Mars. Na úspešné testy sa spolieha aj americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA), ktorý si Starship vybral pre pristátie svojich astronautov na Mesiaci v rámci programu Artemis.