BRUSEL - Časť poslancov Európskeho parlamentu vyzýva Európsku komisiu, aby prešetrila, či si majiteľ sociálnej siete X Elon Musk na tejto platforme umelo zvyšuje viditeľnosť a dosah vlastných príspevkov. Informovala o tom dnes agentúra DPA. EK by podľa poslancov mala zistiť, či Musk koná v súlade so zákonom o digitálnych službách (DSA). Komisia zatiaľ neodpovedala. Pod návrh, ktorý podali ako písomnú interpeláciu, sa podpísalo 42 poslancov z frakcií zelených, socialistov a demokratov (S & D), Ľavice, Obnovy Európy a Európskej ľudovej strany (EPP).
"Nárast počtu zobrazení sa týka tiež Muskových príspevkov o témach EÚ a členských štátov na X, vrátane prokremeľskej propagandy o vojne na Ukrajine alebo antisemitských konšpiračných teórií," stojí v interpelácii.
archívne video
Podkladom pre vyšetrovanie by podľa podpísaných poslancov mala byť štúdia austrálskej Queenslandskej univerzity skúmajúca viditeľnosť a dosah Muskových príspevkov v posledných mesiacoch. Výsledky štúdie naznačujú, že algoritmus sa v poslednom čase zmenil v prospech Muskových príspevkov. Termín algoritmus znamená výpočty, ktoré určujú, kde, kedy, ako a komu sa príspevky na platforme zobrazujú.
Počet zobrazení Muskových príspevkov prudko stúpol od júla, keď verejne vyjadril podporu prezidentskej kandidatúre Donalda Trumpa. Príspevky iných významných politických účtov sa v priebehu kampane zobrazovali viac, ale v Muskovom prípade bol nárast disproporčne väčší. Výsledky naznačujú, že platforma mohla selektívne zviditeľňovať niektoré príspevky alebo účty. Štúdia zatiaľ neprešla nezávislým recenzným konaním, podotkla DPA.
Musk sociálnu sieť kúpil v roku 2022, keď ešte niesla pôvodný názov Twitter, za 44 miliárd dolárov (zhruba bilión Kč). Muskovo počínanie na čele spoločnosti či niektoré jeho kontroverzné výroky následne viedli k tomu, že sa z platformy stiahli viacerí inzerenti. V minulom roku X opustili napríklad spoločnosti Disney, IBM a Apple.
Podnik od akvizície prešiel rozsiahlymi zmenami. Okrem premenovania zahŕňali rozvoľnenie pravidiel pre zverejňovanie obsahu a prepustenie veľkej časti zamestnancov. Počet pracovníkov, ktorí majú na starosti kontrolu príspevkov a vymáhanie obsahových pravidiel, k vlaňajšiemu októbru klesol podľa serveru TechCrunch takmer o 20 percent.