KYJEV – Vojna na Ukrajine naďalej vyzerá ako patový konflikt dvoch bojujúcich strán. Vidieť tu však zásadný rozdiel, kde sa jeden aktér pokúša chrániť svoju vlasť pred vojenskou ofenzívou druhého aktéra. Napriek obrovskej územnej prevahe sa Rusku nedarí zlomiť odpor Kyjeva, ktorý sa úspešne bráni aj vďaka podpore zo Západu. Moskva tu nemá vôbec vyhraté a každým dňom to môže dopadnúť ako pre USA vo Vietname.
Konflikt medzi Ukrajinou a Ruskou federáciou sa každým dňom podobá čoraz viac na vojnu vo Vietname. Je to čierny deň v histórii USA, pretože západná mocnosť túto vojnu nezvládla a jej vojsko opustilo zničenú krajinu na strane porazených. Rusko môže na Ukrajine dopadnúť podobne.
archívne video
"Ukrajina môže poraziť Rusko, pokiaľ sa Kyjev so západnými spojencami poučia z amerického zlyhania vo vietnamskej vojne," povedal pre Business Insider analytik z britského Royal United Service Institute Oleksandr Danyljuk.
"Víťazstvo Ukrajiny závisí od konania ruských jednotiek. Konflikt skončí len vtedy, pokiaľ sa Rusi z Ukrajiny stiahnu, presne tak ako to urobili Američania vo Vietname. Je preto nutné vytvoriť podmienky, za ktorých by Rusko nebolo schopné vo vojne pokračovať a súčasne by jeho jednotky museli opustiť Ukrajinu. Toto by malo byť strategickým cieľom proukrajinskej koalície," priblížil Danyljuk, ktorý v minulosti pôsobil aj ako vojenský bezpečnostný expert.
Vojenská pomoc ZSSR
Neúspech USA vo Vietname pripisuje ukrajinský analytik "zdĺhavej multidimenzionálnej stratégii Sovietskeho zväzu (ZSSR), od ktorého bol Vietnam úplne závislý". Spoločne s Čínou dodávali Hanoju aj protilietadlové zbrane. (Severný pozm. red.) Vietnam bol vďaka nim schopný ochromiť americké letectvo. Sovieti vyslali do bojov podľa Danyljuka 15-tisíc expertov na protivzdušnú obranu a Čína zhruba 320-tisíc vojakov bojovej podpory (logistika), čím sa uvoľnila pracovná sila Severného Vietnamu pre bojové úlohy.
USA neboli schopné držať krok. Vtedajšia administratíva prezidenta Lyndona B. Johnsona nezvýšila dane, čo viedlo k inflácii. Verejnosť začala vidieť vojnu vo Vietname nielen ako zlo, ale aj ako zdroj vyšších výdavkov. Po sérii protestov (väčšinou organizovaných a financovaných komunistami), vysokých cenách ropy a celospoločenskou únavou z bojov, ktoré neprinášali žiadne výsledky, sa napokon Johnsonov nástupca Richard Nixon rozhodol pre stiahnutie amerických vojsk z Vietnamu.
Stratégia boja
Ukrajina navyše podľa Danljuka nepotrebuje na odrezanie ruskej agresie prítomnosť spojeneckých vojsk, nie je tak technologicky zaostalou krajinou, akým bol Severný Vietnam v 70. rokoch minulého storočia a najmodernejšie zbrane nielen používa, ale aj vyrába.
Prvým bodom stratégie boja by bolo "stabilizovať frontovú líniu a znemožniť akékoľvek útočné akcie ruských jednotiek". Danyljuk navrhuje, aby Západ poskytol viac stíhačiek vyzbrojených raketami s dlhým doletom (Gripen a Meteor) na zostrelenie ruských lietadiel skôr, ako budú môcť vypustiť kĺzavé bomby.
Pokiaľ je Západ ochotný "poskytnúť niekoľko miliárd dolárov", Ukrajina môže vyrobiť dostatok riadených striel Neptún s dlhým doletom na zničenie ruských leteckých základní a lietadiel, z ktorých bombarduje ukrajinské ciele.
Okrem toho by sa Ukrajina mala pokúsiť "zabiť čo najviac ruských vojakov", aby prinútila Kremeľ k ďalšej mobilizácii, ktorá bude pravdepodobne hlboko nepopulárna.
Danyljuk ďalej nalieha na Západ, aby Rusko ekonomicky oslabil. Dalo by sa to spraviť cez "zníženie cien ropy". Je tu však potrebná podpora ostatných krajín (najmä OPEC-u a bez Ruska), ktoré by zvýšili produkciu čierneho zlata.
V neposlednom rade by mal Západ využiť "ruské protivojnové nálady," ktoré sa snaží súčasné vedenie z Kremľa tvrdo potláčať. Napriek tomu je v otázke vojny na Ukrajine čoraz viac nespokojných Rusov.