BRATISLAVA - Slovenská banková asociácia upozorňuje ľudí, najmä seniorov, na podvod, ktorý v poslednom období naberá na obrátkach. Kým na začiatku mesiaca cielil na obete cez aplikáciu Whatsapp, v súčasnosti používajú na podvody aj SMS správy. Využívajú aktuálne používaný podvod, ktorý hovorí o strate telefónneho čísla rodinného príslušníka. Právnici aj polícia pred nimi varujú.
„V súčasnosti sa stretávame s novým typom podvodu, kedy podvodníci cielia na seniorov a vydávajú sa za ich rodinných príslušníkov,“ ozrejmuje JUDr. Sylvia Ďatelinková, právnička Inštitútu alternatívneho riešenia sporov Slovenskej bankovej asociácie.
archívne video
„Podvodníci zasielajú seniorom podvodné SMS správy, v ktorých informujú seniora, vystupujúc pritom v pozícii jeho rodinného príslušníka, že došlo k zmene telefónneho čísla na strane ich rodinného príslušníka. Najčastejšie ako dôvod uvádzajú poškodenie telefónu a SIM karty. Senior je SMS správou vyzvaný, aby si uložil nový telefonický kontakt na rodinného príslušníka. Následne podvodník rozvíja diskusiu so seniorom a pod vymyslenou legendou tohto informuje, že súrne potrebuje poslať finančné prostriedky," priblížila právnička.
Ďatelinková radí, ako rozpoznať podvodnú správu rozpoznáte. V prvom rade pôsobí naliehavo, textácia prechádza z vykania do tykania, je neosobná, až komunikácia s podvodníkom začne prechádzať z nátlakovej formy po agresívnu formu. "Podvodník sa neustále dožaduje zaslania peňažných prostriedkov, výnimkou nie je ani žiadosť o poskytnutie vašich prístupových údajov do elektronického bankovníctva alebo citlivých údajov o platobnej karte," vysvetľuje.
Okrem toho je podvodná správa zvyčajne odoslaná zo zahraničného telefónneho čísla. "Seniori, buďte vnímaví a opatrní, akékoľvek správy a informácie, ktoré obdržíte z neznámeho telefónneho čísla a od neznámej osoby si vždy overujte. Neposkytujte citlivé údaje o platobnej karte alebo prístupové kódy do elektronického bankovníctva tretím osobám. Ak poukážete peňažné prostriedky v prospech neznámeho účtu, dostať sa k nim môže byť problematické. Zväčša ide o zahraničné účty, kde sú peniaze po ich pripísaní okamžite vyberané,“ apeluje Ďatelinková.
Tieto podvodné správy chodia aj na Whatsappe, upozornila polícia
V podobnom znení chodí obetiam správa od podvodníkov aj priamo v aplikácii Whatsapp, na ktorú sa podvodníci v sms často odkazujú. "Vzhľadom na to, že ide o zahraničné telefóne číslo taktiež predpokladáme, že tieto strojové správy sú produktom organizovaných skupín zo zahraničia. Podvodníci rátajú s tým, že element zahraničia zabezpečí ich beztrestnosť," informuje polícia.
Polícia radí, že ak vám takáto správa na Whatsappe či v sms príde, v prvom rade treba kontaktovať vaše dieťa, či je v poriadku a dopytujte sa, či niekto nemanipuloval s jeho telefónom a či má telefón pri sebe. "Ak neodpovedá, počkajte na osobný kontakt. V žiadnom prípade neodpovedajte na správu a nebodaj neposielajte svoje údaje z karty alebo peniaze," dodáva polícia s tým, že sa potvrdí, že ide o podvod, správu ignorujte a číslo si zablokujte.