Piatok20. september 2024, meniny má Ľuboslav, Ľuboslava, zajtra Matúš

Slovenskí europoslanci sa nezhodujú v otázke prísnejšej regulácie online obsahu

Ilustračné foto Zobraziť galériu (4)
Ilustračné foto (Zdroj: SITA/AP)

ŠTRASBURG - Poslanci europarlamentu v utorok v Štrasburgu diskutovali s Európskou komisiou (EK) o ochrane demokracie a slobody v online priestore v súvislosti s Nariadením o digitálnych službách (DSA). Zatiaľ čo slovenskí europoslanci Veronika Cifrová Ostrihoňová (Obnovme Európu/Progresívne Slovensko) a Branislav Ondruš (nezaradený/Hlas-SD) tento právny predpis vítajú a sú za prijatie ďalších opatrení, poslanec Milan Mazurek (nezaradený/Republika) s tým zásadne nesúhlasí.

Cifrová Ostrihoňová vníma potrebu tohto nariadenia účinného od februára 2024 a jednoznačne podporuje prijatie ďalších opatrení, ktoré sú v záujme bezpečnejšieho online priestoru. "Užívatelia sociálnych sietí aktuálne ťahajú za kratší koniec, pretože sú to práve veľké online platformy, ktoré určujú pravidlá a algoritmy," povedala. Myslí si, že je to práve EÚ, ktorá má dostatočnú silu na to, aby sa dokázala užívateľov účinne zastať a priniesť do tohto vzťahu rovnováhu.

Slovenskí europoslanci sa nezhodujú
Zobraziť galériu (4)
 (Zdroj: Topky/Vlado Anjel)

DSA ako užitočnú reguláciu niektorých negatívnych dosahov liberálneho fungovania platforiem vníma aj Branislav Ondruš. "Žiadna korporácia nesmie mať možnosť profitovať na úkor bežných ľudí či celej spoločnosti. Ak takúto možnosť identifikujeme, treba ju minimalizovať alebo úplne odstrániť. Vždy budem podporovať nové opatrenia, ktoré chránia používateľov, poskytujú rovnaké podmienky pre všetkých na trhu a predovšetkým regulujú negatívne vplyvy technologických gigantov," spresnil.

Branislav Ondruš
Zobraziť galériu (4)
Branislav Ondruš  (Zdroj: Topky/Ján Zemiar)

Veľké spoločnosti musia byť podľa neho zodpovedné za obsah, ktorý zverejňujú alebo sprostredkovávajú, a nesmú mať príležitosti na zneužívanie dominantnej pozície na trhu, dodal Ondruš. DSA tiež podľa jeho slov otvára priestor pre malé a stredné podniky, ktoré budú mať lepší prístup k digitálnym trhom a férovejšiu súťaž.

Slovenskí europoslanci sa nezhodujú
Zobraziť galériu (4)
 (Zdroj: Topky/Ramon Leško)

Naopak, slovenský europoslanec Milan Mazurek zásadne odmieta návrhy, ktoré podľa jeho slov poskytnú EK ďalšie kompetencie na cenzúru obsahu sociálnych sietí. Myslí si, že EK reguláciou skôr obmedzuje slobodu slova v online priestore. "Jediné, čo EÚ potrebuje, je legislatívny akt, ktorý umožní chrániť slobodu slova pre všetkých obyvateľov bez ohľadu na ich politické názory a preferencie na týchto globálnych sociálnych sieťach," uviedol.

Na zhodnotenie samotnej úniovej legislatívy a jej kontroly dodržiavania zo strany EK je podľa Ondruša a Cifrovej Ostrihoňovej ešte priskoro. Podľa slovenskej europoslankyne je DSA prelomovým nariadením, ktoré sa pripravovalo dlho a nejaký čas potrvá, kým ho bude možné komplexne zhodnotiť. "Prvé správy však ukazujú sľubné trendy v prospech užívateľov internetu," tvrdí Cifrová Ostrihoňová.Mazurek kritizuje podľa neho nesprávne prebratie nariadenia do slovenskej legislatívy. Nepáčia sa mu udelené právomoci pre regulačný úrad (Rada pre mediálne služby), ktoré mu podľa neho umožňujú "ľubovoľne cenzurovať obsah na sociálnych sieťach". Dodal, že v tomto smere nezaznamenal nijakú výhradu EK.

Viac o téme: ReguláciaEuroposlanciSlovenskoEurópska komisiaOnline obsah
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu