Piatok10. január 2025, meniny má Daša, zajtra Malvína

Toto je deväť pamiatok roka 2023 – hlasujte, ktorú z nich treba obnoviť

Ak vám nie je ľahostajný stav historických pamiatok na území Slovenska, môžete sa svojím hlasom prihovoriť za záchranu niektorej z nich. PR článok Zobraziť galériu (10)
Ak vám nie je ľahostajný stav historických pamiatok na území Slovenska, môžete sa svojím hlasom prihovoriť za záchranu niektorej z nich. (Zdroj: Nadácia VÚB)

Opäť sa môže každý zapojiť do hlasovania Nadácie VÚB za záchranu jednej z deviatich pamiatok kultúrneho dedičstva, na ktorých sa podpísal ničivý zub času, prírodný živel či dlhoročný nezáujem.

Deje sa tak vďaka súťaži Poklady Slovenska, ktorá sa už 14 rokov stará o osvetu a obnovu schátraných historických objektov a umeleckých diel na Slovensku. Zostavu tohtoročných finalistov vybrala odborná komisia z viac ako 400 nominácií verejnosti doručených naprieč celým Slovenskom. Víťaznú pamiatku, o ktorej rozhodnú ľudia v hlasovaní, pomôže zrekonštruovať Nadácia VÚB grantom v sume 30-tisíc eur. Verejné hlasovanie prebieha do 15. júna 2023 cez webovú stránku súťaže.

Vyberte pamiatku, ktorú obnovia

Ak vám nie je ľahostajný stav historických pamiatok na území Slovenska, môžete sa opäť svojím hlasom prihovoriť za záchranu niektorej z nich. O grant na obnovu či reštaurovanie aktuálne súťaží týchto deväť pamiatok: 

1. Mauzóleum zo začiatku 19. storočia v historickom parku v Lednických Rovniach

Park pri kaštieli v Lednických Rovniach, založený okolo roku 1800, patrí k najvýznamnejším objektom historickej zelene na Slovensku. Dôležitou osobnosťou spojenou s parkom je zakladateľ sklární a posledný majiteľ lednického panstva - továrnik Jozef Schreiber. Obnova jeho mauzólea, ústrednej stavby na tomto mieste, výrazne prispeje k návratu pôvodnej krásy celého parku.

Mauzóleum továrnika Jozefa Schreibera zo začiatku 19. storočia v historickom parku v Lednických Rovniach.
Zobraziť galériu (10)
Mauzóleum továrnika Jozefa Schreibera zo začiatku 19. storočia v historickom parku v Lednických Rovniach.  (Zdroj: Nadácia VÚB)

2. Okenné vitráže v štýle Art Deco na kupole neologickej synagógy zo začiatku 20. storočia v Trenčíne

Trenčianska synagóga patrí k najzaujímavejším synagógam na Slovensku. V čase vzniku bola jednou z najväčších stavieb svojho druhu na našom území. Jej architektúra je výsledkom spojenia byzantských a maursko-orientálnych prvkov, interiér ovládla viedenská secesia a moderna. Technický stav okenných vitráží je vážne narušený a je dlhodobo potrebné ich odborné zreštaurovanie.

Okenné vitráže v štýle Art Deco, ktoré sú súčasťou kupoly neologickej synagógy zo začiatku 20. storočia v Trenčíne.
Zobraziť galériu (10)
Okenné vitráže v štýle Art Deco, ktoré sú súčasťou kupoly neologickej synagógy zo začiatku 20. storočia v Trenčíne.  (Zdroj: Nadácia VÚB)

3. Gotické fresky v rímskokatolíckom Kostole sv. Juraja v obci Stará Halič pri Lučenci

Fresková výzdoba kostola je takmer zhodná s nástennými maľbami v kaplnke sv. Mikuláša v dóme v talianskom Udine. Predpokladá sa, že autorom slovenských malieb bol práve niektorý z pomocníkov tvorcu týchto svetoznámych fresiek. Z prelomu 14. a 15. storočia pochádza výjav zápasu sv. Juraja s drakom, ktorý čaká už desaťročia na potrebné zreštaurovanie.

Gotické fresky z prelomu 14. a 15. storočia v rímskokatolíckom Kostole sv. Juraja v obci Stará Halič pri Lučenci.
Zobraziť galériu (10)
Gotické fresky z prelomu 14. a 15. storočia v rímskokatolíckom Kostole sv. Juraja v obci Stará Halič pri Lučenci.  (Zdroj: Nadácia VÚB)

4. Knižnica komunitného centra Eleuzína v požiarom zničenom renesančnom dome v Banskej Štiavnici

V priestoroch meštianskeho domu v centre mesta sa za ostatných päť rokov udialo množstvo literárnych podujatí, prednášok, diskusií, koncertov či premietaní. Dom, jadro ktorého pochádza z prelomu 15. a 16.storočia, je po požiari zdevastovaný. Ambíciou zástupcov Eleuzíny je tento priestor opäť zrekonštruovať a obnoviť tu verejnú knižnicu a čitáreň.

Knižnica komunitného centra Eleuzína, ktorá sa nachádza v požiarom zničenom renesančnom dome v Banskej Štiavnici.
Zobraziť galériu (10)
Knižnica komunitného centra Eleuzína, ktorá sa nachádza v požiarom zničenom renesančnom dome v Banskej Štiavnici.  (Zdroj: Nadácia VÚB)

5. Dokončenie rekonštrukcie koncertnej siene v historickom Dome Albrechtovcov v Bratislave

Dom Albrechtovcov s neopakovateľnou atmosférou na Kapitulskej ulici bol v prvej polovici 20. storočia centrom umeleckého dozrievania desiatok hudobníkov a obľúbeným miestom stretávania sa bratislavskej inteligencie a umelcov. Dnes je tu cieľom dokončiť budovanie kultúrneho centra pre klasickú hudbu, literatúru, výtvarné umenie a divadlo.  

Dokončenie rekonštrukcie koncertnej siene v historickom Dome Albrechtovcov na bratislavskej Kapitulskej ulici.
Zobraziť galériu (10)
Dokončenie rekonštrukcie koncertnej siene v historickom Dome Albrechtovcov na bratislavskej Kapitulskej ulici.  (Zdroj: Nadácia VÚB)

6. Neskorobarokový a rokokový ikonostas z gréckokatolíckeho chrámu sv. Paraskievy vo Svidníku

Ikonostas z konca 18. storočia je významnou národnou kultúrnou pamiatkou. Ikony sú charakteristické kvalitnou neskorobarokovou maľbou. Profesionálne zreštaurovanie zabezpečí ďalšiu životnosť monumentálneho diela gréckokatolíckeho kresťanstva a zbierka ikonopisných pamiatok na Slovensku bude obohatená o ďalší jedinečný skvost.

Neskorobarokový a rokokový ikonostas z gréckokatolíckeho chrámu sv. Paraskievy vo Svidníku.
Zobraziť galériu (10)
Neskorobarokový a rokokový ikonostas z gréckokatolíckeho chrámu sv. Paraskievy vo Svidníku.  (Zdroj: Nadácia VÚB)

7. Novogotická kaplnka rodiny Medňanských v Bohuniciach pri Ilave

Kaplnka s hrobkou z roku 1866 sa stala súčasťou areálu kaštieľa. Menšia stavba s bohatým novogotickým tvaroslovím mala pripomínať starobylosť rodu Medňanských a Kubíni. V období prvej republiky vlastnila areál Pavlína Riznerová, švagriná spisovateľky Ľudmily Podjavorinskej, ktorá toto miesto často navštevovala a našla tu inšpiráciu pre slávnu detskú knihu Čin - Čin.

Novogotická kaplnka rodiny Medňanských v Bohuniciach pri Ilave z roku 1866.
Zobraziť galériu (10)
Novogotická kaplnka rodiny Medňanských v Bohuniciach pri Ilave z roku 1866.  (Zdroj: Nadácia VÚB)

8. Kaplnka Piety na kalvárii v areáli františkánskeho kláštora v obci Báč na Žitnom ostrove

V malej obci Báč postavili v 17. storočí barokový františkánsky kláštor s kostolom sv. Antona Paduánskeho. Súčasťou areálu je už 150 rokov aj súbor kalvárie, ktorému dominuje neobvyklý tehlový objekt s obrazom Piety. Na kaplnke sa podpísal zub času, a preto je potrebná jej obnova, čím sa vráti pôvodný výraz tomuto významnému pútnickému miestu na západnom Slovensku.

Kaplnka Piety na kalvárii z roku 1867, ktorá sa nachádza v areáli františkánskeho kláštora v obci Báč na Žitnom ostrove.
Zobraziť galériu (10)
Kaplnka Piety na kalvárii z roku 1867, ktorá sa nachádza v areáli františkánskeho kláštora v obci Báč na Žitnom ostrove.  (Zdroj: Nadácia VÚB)

9. Barokové nástenné maľby v Kostole Narodenia Panny Márie v Novom Meste nad Váhom

Interiér kostola patrí k vrcholovým dielam barokového umenia na Slovensku. Jeho bohatú nástennú výzdobu vytvorili na prelome 17. a 18. storočia talianski majstri štukatéri. Súčasťou výzdoby sú dve monumentálne maľby vytvorené kombináciou freskovej techniky a maľby na suchú omietku, čo spôsobuje ich krehkosť a vyžaduje reštaurovanie.

Barokové nástenné maľby v štukových rámoch v Kostole Narodenia Panny Márie v Novom Meste nad Váhom.
Zobraziť galériu (10)
Barokové nástenné maľby v štukových rámoch v Kostole Narodenia Panny Márie v Novom Meste nad Váhom.  (Zdroj: Nadácia VÚB)

Za pamiatku, ktorá si podľa vás najviac zaslúži financie na obnovu, môžete zahlasovať do 15. júna 2023 cez stránku www.nadaciavub.sk/poklady.

„Žijeme v prítomnosti a našimi činmi myslíme na budúcnosť. Veríme však, že rovnako tak treba pamätať aj na odkazy, ktoré nám tu ostali z minulosti. My v Nadácii VÚB dlhodobo cítime poslanie venovať svoju energiu a zdroje obnove kultúrneho dedičstva. Vzácne pamiatky nielen z obdobia klasicizmu či romantizmu totiž dlhé desaťročia chátrajú pod vplyvom vandalizmu ale aj flegmatizmu. V tejto oblasti chceme prispievať k zmene a už 14 rokov pomáhame pamiatky zachraňovať. Preto opäť všetkých pozývame, aby svojimi hlasmi rozhodli, ktorú spoločnými silami obnovíme tentokrát,“  hovorí predseda správnej rady Nadácie VÚB Jozef Kausich.

-reklamá správa-

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu