MICHAEL RINGIER je z piatej generácie vydavateľského domu.
Kto by to bol povedal, že vydavateľský koncern Ringier, ktorý vlastní niekoľko najúspešnejších novín a časopisov, vrátane najbulvárnejších novín na dvoch kontinentoch sveta, založil jeden nadšenec kdesi na fare vo Švajčiarsku. Tým zakladateľom bol prapraprastarý otec súčasného koncernu Johann Rudolf Ringier.
Faru si
vybral preto, lebo jeho
otec bol duchovný. Mimochodom,
predkovia
pána farára boli zasa
chýrni obchodníci s vínom.
To je celkom slušná kombinácia
do plienok súčasného vydavateľského
predátora. Trochu
kňazského mentorstva a mok
na osvieženie mysle.
Prvé švajčiarske bulvárne noviny začali vychádzať v roku 1959. Bol to Ringierov Blick. O desať rokov sa k nim pridal aj Sonntags Blick a dodnes sú prvými a najčítanejšími novinami vo Švajčiarsku. Po ďalšom rozširovaní na domácej pôde odišiel Ringier na vandrovku po svete. V roku 1988 sa objavil v Ázii a v roku 1992 aj vo východnej Európe. Pokus o dobytie Ameriky bol pre vydavateľstvo neúspešný. Nepodarilo sa. Spoza veľkej mláky sme sa vrátili s dlhým nosom. Zatiaľ. Mnohonárodnostný podnik je však na svete. Dnes je zo švajčiarskeho vydavateľského domu, ktorý sa v minulosti orientoval na tlačené tituly, medzinárodný multimediálny podnik s vedúcim postavením na trhu v oblasti elektronických médií. Prvý internetový Blick Online sa na webe objavil už v roku 1996. K nemu pribudla televízia, rozhlasové stanice a niekoľko ďalších online platforiem.
Michael považuje za dôležité, aby boli informované aj z iných zdrojov ako len od neho. Časy, keď bolo obchodné rozhodovanie výlučne mužskou záležitosťou, sú preč. Annette a Evelyn sa však samy rozhodli prenechať právomoci ľuďom so skúsenosťami v biznise. Stačí im, že vedia, čo sa robí, či je na tom podnik práve lepšie, alebo o čosi horšie. Keď sa dejú naozaj veľké veci, sestry dávajú predbežný súhlas ešte pred rokovaním správnej rady. A niekedy si vraj aj tvrdšie podiskutujú. Vraj. Zatiaľ ich však nikto nevidel škriepiť sa. Annette a Michael sú vyštudovaní novinári. Evelyn Linggová-Ringierová pracuje ako špecialistka na informatiku. Pre Anette je najväčším prekvapením, že rodina vydáva noviny, ktoré pre jazykové bariéry nemôžu sami čítať, a že sú napriek tomu úspešné.
Podarilo sa
Rodina Ringierovcov pochádza z juhofrancúzskeho mesta Nimes. V roku 1527 sa usadili vo švajčiarskej obci Zofi ngen. Práve tu založil v roku 1833 syn pána farára malú tlačiarničku. Spočiatku ju živilo tlačenie striktných vyhlášok, učebných osnov, služobných predpisov, rôznych nariadení, ale aj zaujímavejšej kroniky obce Roggwil. Pán vydavateľ si trúfol aj na svoje prvé noviny Zofi nger Wochenblatt. A darilo sa. Z malej lokálnej tlačiarne sa veľmi rýchlo stalo národné vydavateľstvo novín. V roku 1911 vyšli po prvý raz Schweizer Illustrierte Zeitung. V tom čase ich tlačili kníhtlačou a po krajine ich rozvážal rebriniak ťahaný koňmi. A darilo sa ešte viac.Prvé švajčiarske bulvárne noviny začali vychádzať v roku 1959. Bol to Ringierov Blick. O desať rokov sa k nim pridal aj Sonntags Blick a dodnes sú prvými a najčítanejšími novinami vo Švajčiarsku. Po ďalšom rozširovaní na domácej pôde odišiel Ringier na vandrovku po svete. V roku 1988 sa objavil v Ázii a v roku 1992 aj vo východnej Európe. Pokus o dobytie Ameriky bol pre vydavateľstvo neúspešný. Nepodarilo sa. Spoza veľkej mláky sme sa vrátili s dlhým nosom. Zatiaľ. Mnohonárodnostný podnik je však na svete. Dnes je zo švajčiarskeho vydavateľského domu, ktorý sa v minulosti orientoval na tlačené tituly, medzinárodný multimediálny podnik s vedúcim postavením na trhu v oblasti elektronických médií. Prvý internetový Blick Online sa na webe objavil už v roku 1996. K nemu pribudla televízia, rozhlasové stanice a niekoľko ďalších online platforiem.
Nepochopiteľný zázrak
V desiatich krajinách dnes Ringier vydáva spolu stodvadsaťštyri rôznych novín a časopisov. Expanzia Ringieru do východnej Európy sa začala celkom nevinne. Michael Ringier niesol v kufríku päťdesiattisíc dolárov na svoj prvý tunajší biznis. Päťdesiattisíc s portrétmi amerických prezidentov nebolo podľa súčasného spolumajiteľa a predsedu predstavenstva Michaela Ringiera zasa až tak veľa. Väčší rozmach na Východ nastal, až keď koncern nadobudol základné skúsenosti s našimi mentalitami a špecifi kami. Dnes vydáva viac ako 40 titulov v Rumunsku, na Slovensku, v Česku, v Srbsku a v Maďarsku. Je jednou z vedúcich spoločností vydávajúcich noviny a časopisy v Európe. Stosedemdesiatpäťročný podnik je v mnohých štátoch, v ktorých koncern pôsobí, úplne neuveriteľná vec. Napríklad v Rumunsku, Číne alebo vo Vietname sa to považuje za nepochopiteľný zázrak.Dve na jedného
Po smrti Hansa Ringiera v roku 2003 sa stali jedinými vlastníkmi rmy traja súrodenci. Annette, Evelyn a Michael sa o fi rmu delia na rovné tretiny. Ďalší brat Christoph, ktorý by mal na svoj podiel nárok, z firmy odstúpil v roku 1991. O postavenie dám sa v spoločnosti Ringier dbá. Napriek tomu, že má Michael hlasovaciu väčšinu a predsedá správnej rade, obe sestry sú pravidelne informované o tom, čo sa deje, aj generálnym riaditeľom koncernu a ostatnými kompetentnými osobami.Michael považuje za dôležité, aby boli informované aj z iných zdrojov ako len od neho. Časy, keď bolo obchodné rozhodovanie výlučne mužskou záležitosťou, sú preč. Annette a Evelyn sa však samy rozhodli prenechať právomoci ľuďom so skúsenosťami v biznise. Stačí im, že vedia, čo sa robí, či je na tom podnik práve lepšie, alebo o čosi horšie. Keď sa dejú naozaj veľké veci, sestry dávajú predbežný súhlas ešte pred rokovaním správnej rady. A niekedy si vraj aj tvrdšie podiskutujú. Vraj. Zatiaľ ich však nikto nevidel škriepiť sa. Annette a Michael sú vyštudovaní novinári. Evelyn Linggová-Ringierová pracuje ako špecialistka na informatiku. Pre Anette je najväčším prekvapením, že rodina vydáva noviny, ktoré pre jazykové bariéry nemôžu sami čítať, a že sú napriek tomu úspešné.