Nedeľa24. november 2024, meniny má Emília, zajtra Katarína

Záborská opäť rozhnevala ľudí: NEBUDEME TICHO! V Bratislave sa protestuje proti sprísneniu interrupcií

Protest proti návrhom na sprísnenie interrupcií Nebudeme ticho! Zobraziť galériu (9)
Protest proti návrhom na sprísnenie interrupcií Nebudeme ticho! (Zdroj: Topky/Vlado Anjel)

BRATISLAVA - Návrh zákona o pomoci ženám z dielne poslankyne Anny Záborskej opäť rozhneval ľudí. Iniciatíva nebudeme ticho preto opäť organizuje protesty po Slovensku, na ktorých vyjadrujú svoj nesúhlas so sprísnením interrupcií.

Protest proti návrhu Záborskej na sprísnenie interrupcií v Bratislave (Zdroj: Topky/Vlado Anjel)

Od pondelka 18. októbra sa začínajú občianske protesty proti návrhu zákona, ktorý by obmedzil prístup k bezpečnej a legálnej interrupcii. O zákone z dielne OĽANO budú v druhom čítaní rokovať poslanci a poslankyne na parlamentnej schôdzi, ktorá sa začne v utorok 19. októbra. Návrh je prezentovaný ako pomoc ženám, v praxi by však znamenal ohrozenie ich zdravia, života a dôstojnosti. Myslia si to ľudia z iniciatívy Nebudeme ticho.

Príbehy žien o interrupciách (Zdroj: Topky/Vlado Anjel)

Pochodu v Bratislave sa zúčastnili stovky ľudí: FOTO Chcú rešpektovanie reprodukčných práv

Preto iniciatíva Nebudeme ticho a občianky a občania z rôznych kútov Slovenska zvolávajú protesty proti tomuto zákonu, proti arogancii moci a za solidárnu a spravodlivú spoločnosť. Konať sa budú v Bratislave, Trnave, Banskej Bystrici, Brne, Prahe (18. 10.) a Košiciach (20. 10.) Zároveň do parlamentu posielajú list podporený 60 organizáciami a iniciatívami, v ktorom vyzývajú poslancov a poslankyne, aby predložený návrh nepodporili a vyjadrili tak solidaritu so všetkými ženami v tejto krajine. Návrh sa podľa nich usiluje zaviesť zásadné prekážky v prístupe k bezpečnej interrupcii. Nezmyselne by predĺžil už i tak problémovú povinnú čakaciu dobu na interrupciu na 96 hodín, a to aj v prípade interrupcií zo zdravotných dôvodov.

Nebudeme ticho
Zobraziť galériu (9)
 (Zdroj: FB/Nebudeme ticho)

Zdravotnú starostlivosť by dostali neskôr

V praxi by to znamenalo, že ženám bude zdravotná starostlivosť poskytnutá neskôr, čo môže viesť k ohrozeniu ich zdravia. Mnohé ženy interrupciu jednoducho nestihnú a budú musieť vyhľadať nelegálne a potenciálne nie bezpečné interrupcie. "Zákon by ešte viac obmedzil prístup k informáciám o tom, ktoré zariadenia interrupcie vykonávajú a za akých podmienok. Na strane druhej by zákon posilnil priestor pre poskytovanie nábožensky podfarbených, zaujatých, neodborných a vedecky nepodložených informácií o umelom prerušení tehotenstva," myslí si iniciatíva.

Protest proti návrhom na
Zobraziť galériu (9)
 (Zdroj: Topky/Vlado Anjel)

"V neposlednom rade by zákon pripravil pôdu na vytvorenie systému štátom dotovaných cirkevných organizácií, ktoré budú mať prístup k ženám, ktoré podstúpenie interrupcie zvažujú. Aktuálny návrh zákona je súčasťou dlhodobých snáh obmedzovať sexuálne a reprodukčné práva. Od roku 2018 boli do parlamentu predložené takmer dve desiatky legislatívnych návrhov, ktoré mali sťažiť prístup k bezpečnej a legálnej interrupcii. To všetko sa deje v situácii, keď je dostupnosť informácií o poskytovaní interrupcií, rovnako ako dostupnosť tejto súčasti zdravotnej starostlivosti nízka," dodáva iniciatíva. 

Protest proti návrhom na
Zobraziť galériu (9)
 (Zdroj: Topky/Vlado Anjel)

Protest proti návrhom na
Zobraziť galériu (9)
 (Zdroj: Topky/Vlado Anjel)

Odmietajú vykonať interrupcie

Ako ukazuje výskum organizácie Možnosť voľby, zo 70 mapovaných zariadení tretina odmieta poskytovať legálnu interrupciu, 43 % poskytuje legálnu interrupciu na žiadosť ženy a v 23 % nemožno určiť dostupnosť pre nedostatok alebo nekonzistentnosť informácií o danom zariadení. Geografické rozloženie služieb je nerovnovážne. Výskum Možnosti voľby potvrdil, že v niektorých krajoch väčšina mapovaných zariadení odmieta poskytovať legálnu interrupciu a ženy musia opakovane cestovať viac ako 100 km do najbližšieho zaradenia, ktoré interrupciu poskytuje.

Ulice Bratislavy zaplnil dav ľudí protestujúcich proti sprísneniu interrupcií (Zdroj: Topky/Vlado Anjel)

"Je teda zrejmé, že na ďalšie obmedzovanie sexuálnych a reprodukčných práv by doplatili predovšetkým ženy žijúce v zlej ekonomickej a sociálnej situácii, matky samoživiteľky, viacnásobné matky či ženy žijúce v odľahlých regiónoch. Protesty Nebudeme ticho sa preto organizujú tak proti ďalšiemu obmedzovaniu prístupu k interrupciám, ako aj za celkové zlepšenie situácie v oblasti sexuálnych a reprodukčných práv: za prístup k bezplatnej antikoncepcii, za kvalitnú sexuálnu výchovu, bezplatnú bezpečnú interrupciu vrátane tej medikamentóznej, za kvalitnú pôrodnú starostlivosť a vôbec za dôstojnú a kvalitnú zdravotnú starostlivosť dostupnú pre všetkých," vysvetlila iniciatíva. 

Protestný pochod Nebudeme ticho!
Zobraziť galériu (9)
 (Zdroj: Topky/Vlado Anjel)

Protestný pochod Nebudeme ticho!
Zobraziť galériu (9)
 (Zdroj: Topky/Vlado Anjel)

Účastníčky a účastníci si na protesty opäť prinesú varechy. Varecha je symbol starostlivosti a práce, ktorá sa považuje za „ženskú“. Na tejto práci stojí celá spoločnosť, ale zároveň je to práca nedocenená, neviditeľná, berie sa ako samozrejmosť. Lenže varecha dokáže veci poriadne zamiešať. Varecha – tak ako starostlivosť či „ženská práca“ – sa v zápase za spravodlivú spoločnosť mení na subverzívny nástroj, nástroj občianskeho odporu.

Viac o téme: ProtestInterrupcieAnna ZáborskáNávrh zákona
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu