Utorok26. november 2024, meniny má Kornel, zajtra Milan

Diplomati štyroch krajín EÚ rokovali v Bruseli: Hlavnou témou bola situácia v Líbyi a Iráne

Diplomati štyroch krajín EÚ sa stretli v Bruseli. Zobraziť galériu (3)
Diplomati štyroch krajín EÚ sa stretli v Bruseli. (Zdroj: TASR/AP Photo/Francisco Seco, Pool)

BRUSEL - Ministri zahraničných vecí Francúzska, Nemecka, Talianska a Spojeného kráľovstva sa dohodli na mimoriadnych rokovaniach v utorok poobede v Bruseli. Témou ich rokovaní má byť situácia v Líbyi a jadrová dohoda s Iránom, uviedla tlačová agentúra AFP.

 Podľa zdrojov, na ktoré sa odvolala AFP, v Bruseli sa uskutoční viacero stretnutí. Prvé z nich sa zameria na bezpečnostnú krízu v Líbyi po tom, ako protivládne jednotky maršala Chálifu Haftara z Líbyjskej národnej armády (LNA) získali v pondelok kontrolu nad pobrežným mestom Syrta a pokračujú v ofenzíve na Tripolis.

Diplomati štyroch krajín EÚ
Zobraziť galériu (3)
 (Zdroj: TASR/AP Photo/Francisco Seco, Pool)

Líbya je jednou z hlavných tranzitných krajín pre migrantov zo subsaharskej Afriky do Európy a Európania sa obávajú zvýšeného bezpečnostného chaosu, ku ktorému došlo aj po páde diktátora Muammara Kaddáfího v roku 2011 a ktorý môže vyústiť do nových migračných vĺn cez Stredomorie.

"Posledné udalosti v Líbyi naznačujú, že hrozba eskalácie násilia v Tripolise je celkom reálna," varoval v pondelok šéf diplomacie EÚ Josep Borrell aj v súvislosti s nasadením jednotiek tureckej armády, ktoré dorazili do Tripolisu na pomoc medzinárodne uznávanej vláde Fájiza Sarrádža.

Diplomati štyroch krajín EÚ
Zobraziť galériu (3)
 (Zdroj: TASR/AP Photo/Francisco Seco, Pool)

Ďalšie rokovania sa majú zaoberať dôsledkami amerického atentátu na iránskeho generála Kásema Solejmáního. Prvé rokovania boli naplánované medzi britským ministrom zahraničných vecí Dominicom Raabom a jeho francúzskym rezortným kolegom Jeanom-Yvesom Le Drianom. Neskôr - v rámci diskusií o Líbyi - sa k nim mali pripojiť šéfovia talianskej a nemeckej diplomacie Luigi Di Maio a Heiko Maas.

Posledný formát rokovaní - už bez zástupcu Talianska - je venovaný situácii v Iraku a jadrovej dohode s Iránom z roku 2015, ktorej európskymi signatármi sú Francúzsko, Nemecko a Spojené kráľovstvo. Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v pondelok oficiálne vyhlásila, že z pohľadu EÚ je dôležité, aby sa Irán vrátil k záväzkom vyplývajúcim z jadrovej dohody.

Vyjadril sa aj Borrell

Vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Josep Borrell v utorok odsúdil zasahovanie Turecka do ozbrojeného konfliktu v Líbyi. Uviedla to tlačová agentúra AFP po tom, čo sa šéf európskej diplomacie v Bruseli stretol s ministrami zahraničných vecí Francúzska, Nemecka, Spojeného kráľovstva a Talianska.

Borell, podobne ako aj šéfovia diplomacií štyroch členských krajín EÚ - Dominic Raab, Jean-Yves Le Drian, Heiko Maas a Luigi Di Maio -, odsúdili akékoľvek "vonkajšie zasahovanie" do líbyjského konfliktu. "V tejto chaosom poznačenej severoafrickej krajine je okamžité zastavenie bojov rozhodujúce," uvádza sa v spoločnom vyhlásení, ktoré podpísal Borell a ministri zahraničných vecí Francúzska, Nemecka, Spojeného kráľovstva a Talianska. "Trvalé vonkajšie zasahovanie živí túto krízu," naznačili tiež európski diplomati.

Borell pred novinármi spresnil, že pod "vonkajším zasahovaním" zmieneným v texte spoločného vyhlásenia sa rozumie rozhodnutie Turecka zaslať vojakov do Líbye. "To my odmietame a vyjadrujeme znepokojenie nad vývojom situácie v tejto krajine," dodal Borell.

Viac o téme: BruselIránLíbiaDiplomanti
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu