Pondelok6. január 2025, meniny má Antónia, zajtra Bohuslava, Atila

Exekútorom sa nový návrh nepáči: Od Gála žiadajú zastavenie zákona o starých exekúciách

Gábor Gál Zobraziť galériu (2)
Gábor Gál (Zdroj: TASR - Pavel Neubauer)

BRATISLAVA - Slovenská komora exekútorov žiada ministra spravodlivosti Gábora Gála, aby stiahol z Národnej rady SR návrh zákona o zastavení starých exekúcií. Komora okrem iného uvádza, že zákon je neprijateľný a navyše nepomôže dlžníkom, ktorí poctivo splácajú svoje dlhy.

Gálov návrh odobrila vláda SR uplynulú stredu 24. apríla s tým, že zákon musí schváliť ešte Národná rada SR. Na zastavenie starších exekučných konaní má štát vynaložiť viac ako 40 miliónov eur. Krok ministerstva spravodlivosti, ktoré návrh zákona predložilo do vlády bez ukončeného rozporového konania a bez vedomia Slovenskej komory exekútorov ako jedinej reprezentantky exekútorského stavu, považujú exekútori za neférový. Informovala o tom hovorkyňa komory exekútorov Stanislava Kolesárová.

"Tento návrh považujeme v predloženej podobe za neprijateľný. Nijakým spôsobom nepomáha dlžníkom, ktorí sa poctivo snažia splácať svoje záväzky, a preferuje pomoc tým, ktorí ich z rôznych príčin nesplácajú. Problémy ľudí, ktorí sa dostali do osobne nezvládnuteľnej finančnej situácie, dostatočne rieši aktuálna verzia osobných bankrotov, vďaka ktorým sa doteraz zastavilo už približne pol milióna exekúcií,“ uvádza sa vo vyhlásení Konferencie exekútorov, najvyššieho orgánu komory. Tá navyše už dnes registruje signály, že pod vplyvom mediálnych informácií o zastavení starých exekúcií mnoho občanov v exekúcií prestáva splácať svoje dlhy. Upozorňuje preto občanov, že tento zákon ešte nie je účinný, nie je známa jeho konečná podoba a jedinou cestou na skutočné vyriešenie problémov je uhradiť všetky svoje podlžnosti.

"Ak raz chce štát viesť svojich občanov k tomu, aby sa voči svojim záväzkom správali zodpovedne, musí tak urobiť predovšetkým on sám,“ uvádza sa vo vyhlásení. Výška navrhovanej paušálnej odmeny podľa komory absolútne nezohľadňuje skutočné náklady, ktoré exekútori vynaložili na úkony v exekučnom konaní a sú násobne vyššie ako navrhovaný paušál. Mnohé z týchto nákladov pritom išli priamo štátu za rôzne výpisy z registrov či iné poplatky. "Ak štát žiadal exekútorov, aby vymáhali pohľadávky a garantoval im pritom konkrétne podmienky, ich spätné zrušenie je z právneho hľadiska retroaktívne a pohybuje sa na hrane ústavnosti,“ píše sa vo vyhlásení.

Konferencia exekútorov ako najvyšší orgán komory zaviazala na pondelkovom rokovaní vo Vyhniach novozvolené prezídium, aby požiadalo nezávislú organizáciu o vypracovanie právnej analýzy návrhu zákona. „Ak nám analýza ukáže protiústavnosť zákona, sme pripravení sa brániť aj na Ústavnom súde Slovenskej republiky a nevylučujeme ani medzinárodné možnosti ochrany našich práv. Ak predkladateľ nestiahne návrh zákona, budeme apelovať na poslancov Národnej rady Slovenskej republiky a poskytovať im všetky potrebné argumenty, aby tento zákon zásadným spôsobom upravili,“ uvádza vyhlásenie.

Po oboznámení sa s prvými stanoviskami právnickej obce, významných zamestnávateľov i samosprávy považuje komora za zrejmé, že zákon nemá širokú podporu a naráža na významný nesúhlas mnohých zainteresovaných strán. "Preto ho považujeme za čisto politický a účelový krok pred blížiacimi sa európskymi i parlamentnými voľbami a za škodlivú právnu normu pre Slovensko,“ uzatvára Slovenská komora exekútorov.

Viac o téme: ZákonExekúciaGábor GálSlovenská komora exekútorov
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu