READING - Najnovšie výsledky výskumu, ktoré nedávno publikovali vedci z univerzity v anglickom Readingu, nijako nepotešia najmä tých, ktorí neznášajú turbulencie. Klimatické zmeny totiž spôsobia, že ich výskyt bude čoraz častejší a prejavovať sa budú oveľa intenzívnejšie než doteraz.
Zmena klímy je problém, ktorý zhoršuje úplne všetko. Výnimkou nie je ani letecká doprava a pomaly budeme musieť zabudnúť na to, že v budúcnosti si bude možné počas letu odopnúť bezpečnostný pás. Hoci sa menšie či väčšie turbulencie vyskytujú takmer počas každého letu, budú sa prejavovať intenzívnejšie a cestujúcim môžu spôsobiť vážne zranenia. Ich nárast sa v porovnaní so súčasnosťou po roku 2050 niekoľkonásobne navýši. Najčastejšie a najsilnejšie sa to prejaví nad Atlantickým oceánom. Potvrdili to výsledky ostatnej štúdie anglických odborníkov.
Príčinou vzniku turbulencií sú tepelné prúdy. Keď sa lietadlo dostane nad chladnejší prúd, začne klesať a dochádza k jeho pohybom. Chladné prúdenie môže spôsobiť aj dažďový mrak, pretože vzduch okolo neho je chladnejší. Práca profesora Williamsa a jeho kolegov sa zamerala na prúdy v hornej atmosfére, ktoré sa zvyčajne pohybujú zo západu na východ. V zime je arktický kruh extrémne chladný a tropické oblasti zostávajú horúce. Tým sa v porovnaní s letnými mesiacmi vytvára veľmi silný prúd. Keďže zmena klímy stále viac zohrieva rovníkové pásma, tento typ vzdušného prúdu bude v budúcnosti silnejší.
Hororový let z Atén! Cestujúci sa ocitli vo voľnom páde, toto by ste nechceli nikdy zažiť
"Štúdia skúmala, ako toto všetko ovplyvní leteckú dopravu v ôsmich geografických regiónoch, v dvoch letových hladinách, v piatich kategóriách turbulencií a všetkých štyroch ročných obdobiach," uviedol Williams. Výsledky nie sú nijako potešujúce. Ak lietate ponad severný Atlantický oceán, výskyt turbulencií bude vyšší až o 180 percent, lety nad Severnou Amerikou zaznamenajú zvýšenie o približne 110 percent a európske lietadlá zažijú o 160 percent viac turbulencií. Je možné, že v budúcnosti si aj z tohto dôvodu za letenku do určitých oblastí priplatíte.
"Turbulencie by nemali byť iba častejšie, ale aj silnejšie. Hoci neohrozujú samotný let, silne trasúce sa lietadlo môže byť v budúcnosti príčinou vážnejších zranení cestujúcich a posádky. Zapnutý bezpečnostný pás počas celého letu sa tak stane nevyhnutnosťou," vyjadrili sa k výsledkom štúdie vedci.