HONIARA - Zemetrasenie s magnitúdou 7,7 zasiahlo dnes o 18.38 h SEČ Šalamúnove ostrovy ležiace v Tichomorí východne od Papuy-Novej Guinei. Informovalo o tom Tichomorské centrum varovania pred cunami (PTWC).
Centrum vydalo varovanie pred prívalovými vlnami okrem Šalamúnových ostrovov aj pre Vanuatu, Papuu-Novú Guineu, Nauru, Novú Kaledóniu, Tuvalu a ostrov Kosrae. Na pozore sa majú mať aj obyvatelia Havajských ostrovov. Hypocentrum zemetrasenia sa podľa americkej geologickej služby USGS nachádzalo pod oceánskym dnom v hĺbke 49 kilometrov vo vzdialenosti 63 kilometrov od mesta Kirakira ležiacom na Šalamúnových ostrovoch.
#BREAKING NEWS: Warning of "widespread, hazardous" #Tsunami waves after huge 7.7 #earthquake off #SolomonIslands pic.twitter.com/0xT3hsVEWt
— Manoj (@PassionForNews) 8. decembra 2016
V apríli 2007 postihlo zemetrasenie s magnitúdou 8,1 súostrovie New Georgia patriace k Šalamúnovým ostrovom, ktoré vyvolalo regionálne cunami. O život prišlo 52 ľudí a zničených bolo viac ako 300 domov, školy a nemocnica v meste Sasamunga.
Zemetrasenie zasiahlo včera ostrov Sumatra, vyžiadalo si najmenej 102 obetí
Na najmenej 102 mŕtvych sa zvýšila bilancia obetí zemetrasenia, ktoré v stredu postihlo indonézsky ostrov Sumatra. Zranenia utrpelo ďalších vyše 700 ľudí, z nich najmenej 136 vážne. Informovali o tom dnes indonézske úrady. Záchranárske tímy pokračujú v prehľadávaní trosiek budov. Oficiálne síce evidujú iba jednu nezvestnú osobu, úrady však predpokladajú výraznejší nárast bilancie obetí.
Prvé otrasy zeme s magnitúdou 6,4 zaznamenali v provincii Aceh v stredu o 5.03 h miestneho času (utorok 23.03 h SEČ). Najviac postihnutými okresmi sú Pidie Jaya a Pidie. Indonézia sa rozprestiera v oblasti tzv. ohnivého kruhu, podkovovitého reťazca vulkanických pohorí, tektonických zlomov a oceánskych priekop, a je preto vystavená častým zemetraseniam. V roku 2004 zasiahlo Sumatru zemetrasenie s magnitúdou 9,1 a následná vlna cunami zabila 230.000 ľudí v 11 krajinách.