BUDAPEŠŤ - Celkom 98,2 percenta maďarských voličov, ktorí odovzdali hlas v dnešnom referende, odmietlo kvóty na prerozdeľovanie migrantov v Európskej únii. Vyplýva to zo sčítaní 94,8 percent hlasov, uviedla agentúra Reuters s odvolaním sa na internetové stránky volebnej komisie. Tá následne oficiálne označila referendum za neplatné, pretože volebná účasť nedosiahla 50 percent, uviedla maďarská agentúra MTI. Maďarský premiér Viktor Orbán označil však na tlačovej konferencii výsledok referenda za výnimočný. Podľa svojich slov predloží dodatok k ústave, ktorý bude na vôľu voličov reagovať. Výsledok hlasovania musia brať do úvahy aj rozhodovacie orgány v EÚ, dodal.
O 15:00 SELČ bola účasť len 30,66 percent voličov, o dve a pol hodiny neskôr to bolo 39.88 percenta, citovala agentúra MTI z údajov volebnej komisie. Zo sčítaní 98,82 percent hlasov vyplynulo, že tých platných je 3,2 milióna, pričom pre platné hlasovanie bolo potrebné 4,1 milióna hlasov maďarských voličov.
Aj jeden z poslancov, podpredseda parlamentu za vládnu stranu Fidesz Gergely Gulyás očakával účasť len okolo 45 percent. Aj napriek tomu ale Gulyás označil referendum za "jasné víťazstvo". Jeho strana bude vraj rešpektovať vôľu ľudu. Ako poslanec uviedol, podľa zákona náleží konečné rozhodovanie parlamentu, ale "politicky je to vôľa voličov, ktorá bude nasledovaná".
Víťazstvo ale oznámil aj predseda opozičnej strany Demokratická koalícia Ferenc Gyurcsány, bývalý predseda socialistickej vlády. Viktor Orbán podľa neho s referendom zariskoval, utrpel ale obrovskú porážku. "Vyhrali sme," oznámil Gyurcsány na zhromaždení svojej strany.
Podľa krajne pravicového Hnutia za lepšie Maďarsko (Jobbik) sú výsledky referenda "osobným zlyhaním" Viktora Orbána. Ako uviedol šéf strany Gábor Vona, vládnuca strana Fidesz by sa teraz nemala snažiť výsledky hlasovania ospravedlňovať, ale skôr priznať, že "zlyhala". Vodca Jobbiku v tejto súvislosti vyzval Orbána k odstúpeniu. Maďarskí voliči podľa neho nevyslali odkaz do Bruselu, ale ide o odkaz určený práve maďarskému premiérovi.
Podľa Bernadett Szélovej z opozičnej ekologicky zameranej strany LMP neplatné referendum oslabí pozíciu vlády pri zahraničných vyjednávaniach o migrácii. "Z tejto situácie vyjde oslabená nielen vláda, ale aj celá krajina," uviedla Szélová. Orbán podľa nej svojich správaním neustále poškodzuje záujmy Maďarska.
"Myslím, že ak bude účasť okolo 40 percent, bude to pre Viktora Orbána a jeho vládu fiasko," uviedol pred skončením hlasovania maďarský analytik Attila Juhász. Ten odhadoval volebná účasť medzi 44 a 46 percentami.
Orbán ešte v sobotu vyzýval Maďarov, aby prišli hlasovať a kvóty odmietli. "Referendom môžeme vyslať posolstvo všetkým Európanom, povedať im, že je to na nás, európskych občanoch, aby sme spoločnými silami priviedli EÚ k rozumu, alebo ju nechali rozpadnúť sa," uviedol.
Na výsledky maďarského referenda už reagoval napríklad luxemburský minister zahraničia Jean Asselborn. "Nie je to dobrý deň pre pána Orbána a naopak to nie je taký zlý deň pre Maďarsko a EÚ," povedal. Maďarský ľud sa podľa neho ukázal byť viac európsky ako jeho vláda. Nedostatočnú účasť v ľudovom hlasovaní Asselborn označil za "pasívny odpor" väčšiny. "Dúfam, že sa v EÚ postavíme dôsledne na stranu väčšiny Maďarov a proti kurzu maďarskej vlády," dodal šéf luxemburskej diplomacie s tým, že si Maďari zaslúžia za svoje rozhodnutie rešpekt.
Referendum sprevádzal protest proti zastrašovaniu ľudí
Maďarské referendum o utečeneckých kvótach sprevádzal dnes podvečer protest opozičnej ochranárskej strany Dialóg pre Maďarsko (PM). Rečníci na zhromaždení v Budapešti kritizovali maďarskú vládu za to, že udržiava ľudí v strachu a neštíti sa nijakých prostriedkov na presadenie svojich záujmov.
"Nízka účasť voličov v referende v priebehu dňa naznačila, že vláda premiéra Viktora Orbána stratila dôveru voličov, preto je potrebné už tento mesiac začať pripravovať predčasné voľby," povedala v prejave pred niekoľkými stovkami demonštrantov na Kossuthovom námestí spolupredsedníčka PM Tímea Szabóová.
Národná volebná komisia (NVK) pôvodne zhromaždenie označila za protiústavné a zakázala ho so zdôvodnením, že ide o volebné zhromaždenie. Strana sa ale odvolala na to, že polícia jej podujatie povolila. Plebiscit zrejme nebude platný kvôli nízkej účasti voličov. Vo večerných správach maďarské verejnoprávne médiá, ktoré sú pod kontrolou vlády, uviedli, že v Srbsku čakajú utečenci na "dobrú správu" o neplatnosti plebiscitu a že už zajtra chce "s pomocou Allaha" prísť do Maďarska zhruba 10.000 arabských migrantov.