Utorok7. január 2025, meniny má Bohuslava, Atila, zajtra Severín

Pred 15 rokmi sa stal terorizmus témou číslo jeden: Minúty hrôzy zachytené na VIDEU

Na archívnej snímke z roku 1972  budovy Svetového obchodné centrum v New Yorku (WTC), ktoré  boli zničené pri teroristických útokoch z 11. septembra 2001. Zobraziť galériu (4)
Na archívnej snímke z roku 1972 budovy Svetového obchodné centrum v New Yorku (WTC), ktoré boli zničené pri teroristických útokoch z 11. septembra 2001. (Zdroj: TASR)

NEW YORK - Dnes, 11. septembra uplynie 15 rokov od teroristických útokov na Spojené štáty americké (USA). Útoky, ktoré otriasli nielen Spojenými štátmi, ale aj celým svetom, sa odohrali 11. septembra 2001 v ranných hodinách, keď členovia teroristickej organizácie al-Káida uniesli štyri komerčné lietadlá.

Dve lietadlá typu Boeing 767 a Boeing 757 nasmerovali teroristi na dvojicu výškových budov Svetového obchodného centra (World Trade Center - WTC) v New Yorku. Obe 400 metrové veže sa po nárazoch lietadiel o viac ako hodinu zrútili. Ich pád zničil ďalších 50 budov v južnej časti Manhattanu.

Emočné uzdravenie preživších: Prežili najhoršiu nočnú moru života, teraz o tom rozprávajú turistom

Tretie lietadlo typu Boeing 757 vrazilo do budovy Pentagónu, sídla amerického ministerstva obrany, pri Washingtone. Posledný boeing padol v neobývanej časti Pensylvánie, asi 120 kilometrov od Pittsburghu a neďaleko Shanksville. Prvé tri lietadlá patrili spoločnosti American Airlines a štvrté spoločnosti United Airlines.

Podľa vtedajších newyorských predstaviteľov umrelo po páde "dvojičiek" WTC 2792 ľudí. V lietadlách okrem toho zahynulo aj desať členov teroristickej organizácie al-Káida. Útok tretieho lietadla na Pentagón si podľa ministerstva obrany vyžiadal 189 mŕtvych - z toho 125 zahynulo v budove a 64 na palube lietadla. O život prišlo aj päť únoscov. Pri páde štvrtého lietadla zahynulo 44 ľudí, z toho štyria teroristi.

Ešte v ten deň vo večerných hodinách vtedajší americký prezident George W. Bush v televíznom prejave prisľúbil vypátranie a potrestanie vinníkov tragédie i odplatu krajine, ktorá by im poskytla úkryt. Miesto, na ktorom stáli svetoznáme "dvojičky" WTC, nazval Ground Zero (epicentrum).

Spojené štáty neskôr opakovane vyslovili podozrenie, že za útokmi stál arabský miliardár a militantný extrémista Usáma bin Ládin. Prijali tzv. vlastenecký zákon (Patriot Act) a zintenzívnili akcie vedené proti al-Káide. Jej vodcu bin Ládina vypátrali a zastrelili príslušníci špeciálnej americkej vojenskej jednotky Seals v Pakistane. Jeho smrť potvrdil 2. mája 2011 americký prezident Barack Obama.

Dôsledky útokov zasiahli nielen USA, ale celý svet. Štáty sprísnili bezpečnostné opatrenia na medzinárodných či vnútroštátnych letiskách. Mnohé krajiny schválili tvrdú protiteroristickú legislatívu. 

Pápež František ešte minulý
Zobraziť galériu (4)
 (Zdroj: TASR)

Na mieste newyorského WTC zničeného útokmi z 11. septembra 2001 vyrástla neskôr Veža slobody (Freedom Tower). Svetoznámy americký filmový režisér Oliver Stone natočil o udalostiach z New Yorku film World Trade Center.

Po udalostiach z 11. septembra 2001 vznikli mnohé konšpiračné teórie, ktoré dodnes spochybňujú oficiálnu verziu americkej vlády. Asi najznámejšia je tá, podľa ktorej veže WTC nepadli v dôsledku nárazu lietadiel, ale zrútili sa riadenou demoláciou a samotné lietadlá zostrelila americká armáda nad oceánom.

V New Yorku si uctili 343 požiarnikov, ktorí zomreli pri útokoch z 11. septembra

Zádušná omša na pamiatku 343 newyorských požiarnikov, ktorí zomreli pred 15 rokmi pri teroristických útokoch na USA z 11. septembra 2001, sa v sobotu konala v katedrále sv. Patrika na Manhattane. Starosta New Yorku, Bill de Blasio, vyzdvihol pri tejto príležitosti hrdinstvo padlých, ktoré "si väčšina z nás nedokáže ani predstaviť", informovala tlačová agentúra AP. Stovky rodinných príslušníkov mŕtvych požiarnikov i tých, ktorí útoky prežili, počúvala, ako na nich spomínajú pre ich odvahu. Jedenásty september 2001 si vyžiadal viac životov požiarnikov ako ktorýkoľvek iný deň v dejinách USA. Počas spomienky prečítali mená všetkých požiarnikov, ktorí zahynuli.

Pred 15 rokmi sa
Zobraziť galériu (4)
 (Zdroj: SITA)

Ministerka spravodlivosti Loretta Lynchová prečítala list od prezidenta Baracka Obamu, v ktorom hovorí o dôsledkoch teroristických útokov z 11. septembra na národ. "Musíme si uvedomiť, že žiaden teroristický čin nemôže ísť dokopy s charakterom našej krajiny, zmeniť, kto sme ako Američania alebo prekonať naše trvalé odhodlanie byť si navzájom opatrovníkmi v časoch pokoja i v časoch krízy," citovala Obamu tlačová agentúra AP.

Počas omše, ktorú viedlo kardinál Timothy Dolan, starosta New Yorku poznamenal, že zabití požiarnici boli vo veku od 22 do 71 rokov. Každý v New Yorku v ten deň trpel, ale nik viac ako členovia Požiarneho zboru New Yorku, povedal.

Pred 15 rokmi sa
Zobraziť galériu (4)
 (Zdroj: SITA)

"Preukázali obetavosť a odvahu. Keď sme ich potrebovali najviac, ukázali nám to najlepšie v ľudstve," pokračoval. Podľa De Blasia požiarnici "robili veci, ktoré si väčšina z nás nevedela ani predstaviť. Ponáhľali sa do nebezpečenstva, nie preč od neho." Starosta  pripomenul, že niektorí požiarnici zomreli po útokoch z 11. septembra na choroby súvisiace s kontaminovaným vzduchom, ktorému boli vystavení v ten deň a ďalší ešte žijú, ale trpia.

Mohutnú rímskokatolícku katedrálu zaplnili počas popoludňajšej zádušnej omše predstavitelia mesta, požiarnici a rodiny zabitých. Sprievod idúci do katedrály niesol transparent s číslicou 343 nasledovaný požiarnikmi, ktorí niesli americké zástavy zastupujúce každého jedného člena požiarneho zboru, ktorý v ten deň prišiel o život.

     

Viac o téme: TerorizmusDvojičkyWTCAl-Káida
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu