ALEPPO/HAMÁ – Len nedávno spustili sýrski rebeli vedení najsilnejšou zložkou, radikálnymi bojovníkmi z HTS, ofenzívu, v ktorej sa im podarilo obsadiť najprv mesta Aleppo a neskôr vyhnali sily prezidenta Baššára al-Asada aj z mesta Háma neďaleko Damasku. Na čele HTS stojí muž, ktorý stál pri jej zrodení. Jeho hlavným cieľom je vytvorenie Islamského štátu (IS) v Sýrii.
Spojeneckým rebelským vojskám, ktoré tvoria spoločnú Sýrsku národnú armádu (SNA) sa podarilo len v priebehu troch dní dobyť mesto Aleppo. To bolo d roku 2016 pod kontrolou vojsk prezidenta Baššára al-Asada. Namiesto obrany mesta však zutekali a SNA postupovala v podstate bez problémov.
Ruská propaganda v Sýrii
V čele vojsk stála najsilnejšia skupina Hayat Tahrir al-Sham (HTS), ktorej velí Abu Mohammed al-Julani. Je to najsilnejšia islamská, sunnitská, politická a polovojenská opozičná bojová zložka na území Sýrie. Začiatkom týždňa sa po sociálnych sieťach začala šíriť správa, že al-Julani zahynul počas ruského protiútoku. Informuje o tom Al Jazeera. Fotografia priložená k popisu bola ale falošná. Situácia je diametrálne iná. HTS so svojím vodcom vniklo už aj do mesta Hamá, ktoré plánovalo obsadiť hneď po Aleppe.
Zakladateľ a vodca
Al-Julani je priamym zakladateľom opozičnej rebelskej a radikálnej skupiny Hayar Tahrir al-Sham (HTS). Celých desať rokov sa snaží dištancovať od radikálnych skupín v krajine, ktoré spoločne bojujú za oslobodenie národa. Al-Julani sa namiesto toho od začiatku sústreďoval na vytvorenie Islamského štátu (IS) v Sýrii.
Narodil sa ako Ahmed Hussein al-Sharaa v roku 1982 v Rijáde (Saudská Arábia). Jeho otec pracoval ako ropný inžinier. O šesť rokov sa rodina vrátila do Sýrie a usadila sa neďaleko Damasku. V roku 2003 sa al-Julani pridal k Al-Kájde v Iraku a bojoval na strane odporcov invázie USA. Americké sily v Iraku ho zatkli v roku 2006, pričom za mrežami strávil päť rokov. Po prepustení bol poverený zriadením pobočky Al-Kájdy v Sýrii a založil Front al-Nusra.
Neskôr sa ale od Al-Kájdy, ktorá pôsobila v Iraku, odtrhla časť bojovníkov a vytvorili ISIL (Islamský štát v Sýrii). Chcela dokonca pohltiť aj Front al-Nusra, ale Al-Julani to odmietol. V roku 2014 verejne vyhlásil, že Sýria by mala byť riadená podľa "islamského práva" jeho skupiny a menšiny (napr. kresťania) nebudú môcť prejaviť svoj názor.
Opozíca voči Asadovi
Asad v roku 2011 (Arabská jar) brutálne potlačil ľudové povstanie, čo následne zatiahlo krajinu do občianskej vojny. V roku 2016 Asadove sily najmä s podporou Ruska v krutých bojoch zvíťazili a al-Julani s začal stavať do čela rebelských skupín, ktoré chcú oslobodiť Sýriu od súčasného vládneho režimu.
Boli nimi Jaysh al-Ahrar, Jabhat Fateh al-Sham, Ansar al-Din, Jaysh al-Sunna, Liwa al-Haqq a Hnutie Nour al-Din al-Zenki. Koncom januára 2017 sa spojili s ďalšimi frakciami rebelov a od tohto obdobia sa používa jednotné označenie Hayat Tahrir al-Sham (HTS).
HTS spravovala provinciu Idlib cez Sýrsku vládu spásy (SSG), ktorú založila v roku 2017 s cieľom poskytovať obyvateľom všetky potrebné služby, zdravotnú starostlivosť a budovala aj infraštruktúru. Na druhej strane však HTS netoleruje odlišný názor a tvrdo zasahuje proti svojim oponentom. Týmto komunitám odpiera všetky služby a vyháňa ich spustením paľby. Žurnalistka Syria Direct dokonca uvádza, že HTS stojí aj za zmiznutiami aktivistov. Na druhej strane ale ponúka záruky, že náboženské a etnické menšiny budú chránené.
Al-Julani v boji proti globálnemu terorizmu
Podľa expertov chce al-Julani prezentovať HTS ako "dôveryhodnú vládnu entitu v Sýrii" a možného "partnera v globálnom boji proti terorizmu". Jeho odklon od veľkých teroristických skupín sa vyznačuje najmä tým, že islamské právo chcel vždy presadzovať len na území Sýrie a nikdy nie aj mimo jej hraníc.
OSN, Turecko, USA a EÚ označujú HTS za teroristickú organizáciu. Al- Julani to považuje za nespravodlivé, pretože jeho odklon od veľkých teroristických skupín sa vyznačuje najmä tým, že islamské právo chcel vždy presadzovať len na území Sýrie a nikdy nie aj mimo jej hraníc.