Streda8. január 2025, meniny má Severín, zajtra Alexej, Alex, Alexia

Tajné služby zverejnili novú správu o činnosti: Pozrite sa, aké hrozby číhajú na Slovensko

Ilustračné foto Zobraziť galériu (2)
Ilustračné foto (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA - Hlavnými zdrojmi príjmov organizovaného zločinu v SR z nelegálnych aktivít sú dlhodobo najmä ekonomická a drogová trestná činnosť. Hospodárska kriminalita zahŕňa najmä pašovanie tovarov, nelegálnu výrobu a predaj vysokozdaniteľných tovarov a podvody s nadmernými odpočtami dane z pridanej hodnoty.

Uvádza sa to v Správe o činnosti SIS za minulý rok, ktorú v utorok 21. júna prezentoval jej riaditeľ Ján Valko pred členmi Osobitného kontrolného výboru NR SR na kontrolu činnosti SIS a následne sa o nej rokovalo aj v pléne Národnej rady SR. Verejná, odtajnená časť Správy o činnosti SIS za rok 2015 je v zmysle rozhodnutia jej riaditeľa zverejnená od utorka na webovom sídle SIS v sekcii Pre vás.

Správa je rozdelená do troch kľúčových oblastí - Bezpečnostná oblasť, ekonomická oblasť a zahraničnopolitická oblasť. V rámci boja proti medzinárodnému drogovému organizovanému zločinu sú monitorované predovšetkým skupiny, ktorých členovia majú zázemie, respektíve pochádzajú z juhovýchodnej a východnej Európy. Pretrváva záujem niektorých vysokopostavených členov medzinárodného organizovaného zločinu o vytvorenie zázemia aj na našom území získaním povolenia na pobyt v SR. Za týmto účelom si predmetné osoby v SR zakladajú firmy.

SIS v minulom roku informovala o viacerých prípadoch výroby a distribúcie drog. Vo väčšine prípadov išlo o drogy na Slovensko dovážané zo zahraničia. Naďalej narastá význam pašovania drog do Európy po takzvanej "Balkánskej ceste", v rámci ktorej časť trás vedie cez Slovensko a ďalej sa rozvetvuje do cieľových krajín západnej Európy ku koncovým odberateľom.

SR je však zväčša len tranzitnou krajinou, prípadne dočasným skladiskom pre medzinárodných obchodníkov s drogami. Významnú úlohu v transporte drog, predovšetkým heroínu po Balkánskej ceste, začal zohrávať aj ukrajinský prístav Odesa, vďaka vysokej miere miestnej korupcie a možnosti prekladať tam drogy z Južnej Ameriky a západnej Afriky spolu s tovarom pre Európsku úniu a prepraviť ich do Bulharska a Rumunska. Odtiaľ drogy putujú ďalej do Európy.

Okrem predaja klasických tvrdých drog (heroín, kokaín) sú zločinecké skupiny aktívne aj v oblasti syntetických drog (pervitín a ďalšie). Na Slovensku sa ich výroba vďaka legislatívnym opatreniam spojeným s vysokými trestami čiastočne obmedzila a sú prevažne dovážané z okolitých krajín. Prekurzory na výrobu týchto drog sú vo veľkom dodávané predovšetkým z Číny.

V sledovanom období boli odhalené a monitorované snahy distribuovať nové druhy omamných a psychotropných látok, ktoré ešte nie sú zaradené na zozname zakázaných látok. Uvádza sa mimo iného v odtajnenej správe SIS za rok 2015 v kapitole Boj proti organizovanému zločinu.

Viac o téme: SprávaPodvodyTajná službaRuskoSIS
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu