BRATISLAVA - Sťažujete sa na kvalitu života na Slovensku? Britský inštitút sa pozrel na prosperitu krajín z celého sveta a zostavil výsledný rebríček. Hodnotil pritom kvalitu školstva, zdravotníctva, korupcie či bezpečnosti. Ako sme dopadli?
Každoročný index prosperity vydáva Legatum Institute z Veľkej Británie. Na základe ekonomickej sily, úrovne vzdelania, zdravotníctva, vládnutia, osobnej slobody, podnikateľského prostredia, sociálneho kapitálu a bezpečnosti vyhodnotia poradie úspešných krajín. Heslom inštitútu je pritom "prosperita prostredníctvom revitalizácie demokracie a kapitalizmu".
Na čele rebríčka sa umiestnilo severské Nórsko. Nasleduje za ním Švajčiarsko, Dánsko, Nový Zéland, Švédsko, Kanada, Austrália, Holandsko, Fínsko a desiatku krajín uzatvára Írsko. Na stránke britského inštitútu si môžete prezrieť aj poradie krajín podľa jednotlivých kritérií.
Slovensko sa umiestnilo spomedzi 142 krajín na 35. mieste. Tesne nad Kuvajtom a tesne pod Kostarikou. Toto umiestnenie znamená rovnaké postavenie ako pred rokom. V našej kolonke nám "svietia" dva zelené ukazovatele. Tie zobrazujú nadpriemernú kvalitu vo vzdelaní a zdravotníctve. Ktovie, čo by na to povedali naši lekári, sestričky a učitelia. Pomerne zle hodnotí inštitút kvalitu osobnej slobody a sociálneho kapitálu.
Podľa údajov Legatum Institute až 93 percent ľudí u nás si myslí, že sa môže spoľahnúť na svoje okolie. Zle sme dopadli vo vzťahu ku korupcii.Až 75 percent ľudí si myslí, že korupcia v biznise a vo vláde je rozšírená. Spomedzi iných ukazovateľov máme napríklad 15 žiakov na jedného učiteľa.