CHARLESTONE - V roku 2010 istá skupina nadšencov prišla s nápadom vytvoriť akýsi katalóg obyvateľov New Yorku. Projekt s názvom HONY (The Humans of New York) si získal veľkú pozornosť, pretože podporoval myšlienku tolerancie k ostatným ľuďom. Za každým portrétom človeka sa skrýval kratší či dlhší životný príbeh, ktorý mal ľudí priblížiť k iným národom, rasám či kultúram.
Dnes má projekt HONY na sociálnych sieťach širokú základňu fanúšikov, na Facebooku stránku sleduje 9,5 milióna ľudí, ich Instagram sleduje 1,7 milióna nasledovníkov. Nápad, samozrejme, oslovil aj iné americké mestá, okrem iného Charlestone, najstaršie mesto v Južnej Karolíne, v ktorom žije 128-tisíc obyvateľov.
Dvojica fotografov menom Douglas Carr Cunningham a Iveta Dzurenova-Butler, ktorá pochádza zo Slovenska, sa rozhodli vytvoriť vlastný unikátny projekt. Volá sa Charleston: Jedno mesto, jedna duša a svojich „modelov“ sa vždy opýtajú tri otázky: Kam idete?, Odkiaľ pochádzate? a Aká je vaša najobľúbenejšia vec?.
Niektoré odpovede sú jednoduché, no iné majú priam existenciálny charakter. Slovenka Iveta spolu so svojím terénnym partnerom Douglasom majú svojich obľúbencov, napríklad tento smejúci sa párik. „Jej obľúbená vec bolo pávie pero. Jeho obľúbená vec bola ona,“ vysvetľuje bývalý fotoreportér amerického námorníctva.
Hlavnou myšlienkou je upozorniť na skutočnosť, že ľudia majú viac spoločného, ako si myslia: „Máme podobné ciele, túžby, nádeje a sny. Sme ľudia, ktorí žijú spoločne pod americkým dáždnikom, jednotlivci formujúci celé Spojené štáty. Preto musíme byť jednotní napriek rozdielom, pretože naše rozdiely sú druhotné.“