ABERDEEN - Diery v zemi na východe Škótska ešte až takú senzáciu nevyvolávajú, pokiaľ ale ide o najstarší kalendár na svete, dostáva ich chápanie celkom iný význam. Dokazujú, že už naši dávni predkovia mali potrebu sledovať a zaznamenávať plynutie času.
Dvanásť jám výskumníci odhalili pri leteckom prieskume poľa neďaleko škótskeho hradu Crathes ešte pred niekoľkými rokmi, až teraz sa však skončilo s ich datovaním. Pôvodne odhadovali, že sú staré "len" 5000 rokov, no v skutočnosti sú dvakrát staršie.
Jamy podľa archeológov z Univerzity v Birminghame predstavujú kalendár zobrazujúci jednotlivé fázy Mesiaca v priebehu lunárneho roka, ktorý sa úplne nekryje so slnečným rokom, aký bežne používame my. Diery sú navyše zoradené tak, aby zodpovedali pozícii Slnka v dobe zimného slnovratu, píše portál Novinky.cz.
"Je zrejmé, že lovci a zberači v Škótsku sledovali čas počas rokov, aby mohli korigovať sezónne posuny lunárneho roka. Tento kalendár je o 5000 rokov starší než prvý oficiálny kalendár z Blízkeho východu," povedal vedúci výskumu, profesor Vince Gaffney.