LONDÝN - Hoci americký prezident Abraham Lincoln na 150 rokov starej fotografii vyzerá ako prototyp hrdinu, nie je všetko také dokonalé, ako by sa mohlo zdať. Do objektívu síce hladí tvár budúceho víťaza volieb, telo však patrí inému politikovi. Ak by to bola naozaj pravda, išlo by o prvú upravenú snímku v histórii vôbec.
Potrét z roku 1860 je pravdepodobne zložený z dvoch fotografií, Lincolnovej hlavy a tela politika Johna Calhouna, čo je pri porovnaní oboch snímok dosť markantné.
"Aj keď môžeme mať dojem, že fotografická manipulácia je niečo relatívne nové - produkt digitálneho veku - realita je taká, že história je pretkaná fotografickými falzifikátmi," uviedol forenzný expert Hany Farid z Dartmouth College.
Podľa neho hlavne v prípade diktátorov išlo o úplnú samozrejmosť. Josif Stalin, Adolf Hitler či Fidel Castro boli známi častou retušou nepohodlných osôb zo záberov.
"Aj keď existuje mnoho historických príkladov fotografických falzifikátov, ich vytvorenie bolo časovo náročné a bola nutná ťažkopádna technika tmavej komory," uviedol Farid, ktorý zopár z nich uverejnil na svojich internetových stránkach.
Fotografia generála Ulyssesa Granta vo Virgínii počas americkej občianskej vojny vznikla kombináciou až troch záberov.
Na schôdzke generálov (vľavo) niekto chýbal. Francisa P. Blaira doplnili až neskôr.
Taliansky diktátor Benito Mussolini chcel vyzerať hrdinsky, muž držiaci uzdu musel zmiznúť.
Nežiadúce osoby mazal aj Stalin.
Vodcovi Tretej ríše Adolfovi Hitlerovi sa tentokrát nepozdával Joseph Goebbels.