Nedeľa22. december 2024, meniny má Adela, zajtra Nadežda, Naďa

Hrozba straty eurofondov trvá

Jozef Medveď
Jozef Medveď

BRATISLAVA - Aj keď parlament schváli novelu zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie (EIA), Slovensko bude stále čeliť hrozbe zastavenia finančných prostriedkov z fondov EÚ. Tvrdí to Via Iuris - Centrum pre práva občanov. "Novela má viacero závažných nedostatkov a nezabezpečuje občanom právo zúčastniť sa na povoľovaní projektov tak, ako to vyžadujú predpisy Európskej únie," konštatuje združenie vo vyhlásení.

Svoje výhrady už tlmočilo Európskej komisii, ktorá ich posunula predstaviteľom vlády. "Z doterajších rokovaní vyplýva, že vládny návrh nie je dostatočný na zosúladenie slovenskej legislatívy s právom EÚ," dodáva Via Iuris. Združenie pripravilo k novele pozmeňujúce návrhy na odstránenie nedostatkov, ktoré zaslalo všetkým poslancom Národnej rady SR. Vyzýva ich, aby tieto návrhy podporili a odvrátili hrozbu zastavenia poskytovania finančných prostriedkov z EÚ.

Vládny návrh novely zákona je podľa Via Iuris v rozpore s predpismi EÚ z viacerých dôvodov. Združenia tvrdí, že nezabezpečuje dostatočnú účasť občanov pri povoľovaní veľkých projektov, ako sú napríklad elektrárne, chemické továrne, bane, diaľnice, spaľovne či skládky odpadov. Návrh zákona tiež neumožňuje, aby sa do povoľovania zapojili aj iné osoby, ktoré majú na povoľovaní záujem, napríklad obce alebo právnické osoby. Via Iuris vidí problém i v tom, že sa verejnosť nemôže vyjadriť k povoľovaniu banskej ťažby, ktorá má závažný vplyv na životné prostredie i zdravie. V tejto súvislosti poukazuje združenie na zámery ťažiť na Slovensku urán.

Verejnosť by sa mala zúčastňovať i na povoľovaní jadrových elektrární a elektrární, napríklad jadrovej elektrárne v Mochovciach, tvrdí ďalej Via Iuris. Vládny návrh zákona hovorí o tom, že verejnosť sa môže zúčastniť na povoľovaní len vtedy, ak tomuto povoľovaniu "bezprostredne predchádzal" proces posudzovania vplyvov na životné prostredie. "Tak by mohla byť verejnosť vylúčená z povoľovania jadrových zariadení v prípade, že proces posudzovania vplyvov na životné prostredie prebehol v dávnejšej minulosti," upozorňuje Via Iuris.

Európska komisia vo februári tohto roka upozornila slovenskú vládu, že naše zákony neumožňujú občanom dostatočne sa zúčastniť na povoľovaní veľkých projektov s najzávažnejším dopadom na zdravie a životné prostredie. Podľa vyjadrenia EK preto hrozí, že Slovensko príde o peniaze z fondov EÚ, ktorými majú byť mnohé veľké projekty financované. Odhaduje sa, že by mohlo ísť až o osem miliárd eur. Vláda následne predložila do parlamentu novelu zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie, ktorá mala nedostatky vyriešiť. Parlament o tejto novele bude rokovať na schôdzi, ktorá sa začala dnes.

V prípade neschválenia novely hrozilo, že Slovensko by mohlo prísť o takmer dve tretiny z približne 12 miliárd eur určených pre Slovensko na programové obdobie 2007 až 2013 na projekty spadajúce pod EIA. Minister životného prostredia Jozef Medveď odmietol, že by jeho rezort konal na poslednú chvíľu. Strana zelených naopak zdôrazňuje, že vláda urobila potrebnú zmenu skoro po 1,5 roku od prvej výzvy Európskej komisie na nápravu. Keďže horel čas, verejnosť opäť nedostala šancu vyjadriť sa k zneniu návrhu zákona v riadnom legislatívnom procese, poznamenal predseda Strany zelených Peter Pilinský.

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu