BRATISLAVA - Liečebne v Novej a Tatranskej Polianke a Železničná nemocnica v Košiciach prežili aj po tom, čo im vlani najväčšia zdravotná poisťovňa - Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) - prestala preplácať liečbu na lôžkach.
"Riadne fungujeme," zhrnul riaditeľ košickej železničnej nemocnice Michal Adami. VšZP síce podľa neho neprepláca liečbu na lôžkach, ale zase zvýšila platby za jednodňovú zdravotnú starostlivosť. Navyše platby poisťovne za lôžkovú starostlivosť tvorili len asi 3,5 percenta z príjmov nemocnice, dodal.
Pacienti sa naďalej môžu liečiť aj v Sanatóriu dr. Guhra v Tatranskej Polianke. VšZP totiž vlani preplácala liečebni podľa jej riaditeľky Eleonóry Kovalčíkovej kúpeľné procedúry a v tomto roku čiastočne obnovila aj platby za takzvanú ústavnú starostlivosť, teda liečbu na lôžkach. Kovalčíková preto verí, že sanatóriu sa podarí prežiť aj tento rok, hoci by privítala, keby poisťovňa zvýšila takzvané limity. V súčasnosti má totiž liečebňa obsadenú asi len tretinu z celkovej kapacity približne sto miest určených na ústavnú starostlivosť.
Naopak, zániku sa nevyhla nemocnica v Novej Bani. "Časť ľudí si zvyká ťažko, pretože tu bola päťdesiat rokov," povedala primátorka mesta Anna Miháliková. Na strane druhej však už podľa nej má takmer každá domácnosť auto, a preto sa obyvatelia dokážu pomerne rýchlo dostať napríklad do nemocnice v Žiari nad Hronom.
Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa oznámila rušenie zmlúv s niektorými lôžkovými zariadeniami približne rok po zverejnení analýzy ministerstva zdravotníctva, podľa ktorej bolo na Slovensku prebytočných asi 6000 z celkového počtu viac ako 37.000 nemocničných lôžok.
Ich rušenie by mohlo prispieť k šetreniu peňazí v zdravotníctve. Obyvatelia dotknutých regiónov však proti zámerom VšZP zastaviť platby niektorým lôžkovým zariadeniam protestovali.