BRATISLAVA - Utorok večer. Slovensko je naďalej bez dodávok ruskej ropy. Južná vetva ropovodu Družba akoby vyschla. Dodávky sa zastavili v pondelok krátko pred ôsmou hodinou večer. Hovorí sa o zásobách na 73 dní! Čo čaká Slovensko po tomto termíne?
Rusko opäť raz ukázalo svoju silu. Obchodný spor medzi Putinom a Lukašenkom sa v pondelok podvečer dotkol aj Slovenska. Na naše územie sa tesne pred ôsmou hodinou večer prestala dovážať ruská ropa. Výpadku na južnej vetve ropovodu Družby predchádzalo zastavenie dodávok na severnej časti, ktorá vedie cez Bielorusko a Poľsko do Nemecka. Podľa pôvodných predpokladov malo Slovensko zásoby ropy na 73 dní. Ak sa však Rusko s Bieloruskom nedohodnú do desiatich dní, Slovensko bude mať podľa energetických expertov problém. Všetky náhradné riešenia sú totiž príliš komplikované a môžu znamenať zdražovanie.
Včerajšie rozhovory medzi Ruskom a Bieloruskom o obnove tranzitu cez bieloruské územie sa skončili na bode mrazu. Diktátor Lukašenko chce rokovať bez akýchkoľvek predbežných podmienok, Putin zas od neho žiada zrušenie tranzitného poplatku 45 dolárov za každú tonu ropy, ktorá smeruje do západnej Európy. Práve pre túto sumu sa v pondelok prestal ropovod Družba napĺňať. Popoludní sa síce rozhovory obnovili, ale výsledok bol rovnaký. Nič. Obchodná vojna medzi Minskom a Moskvou by podľa analytika Alenadra Dulebu nemala trvať príliš dlho. „Pre Rusko je veľmi dôležité, aby export pokračoval.“
Najohrozenejšie v celej situácii sú spomedzi dotknutých krajín zatiaľ Slovensko a Maďarsko. Poliaci, Nemci aj Česi totiž môžu využiť aj iné možnosti. Rafinéria Slovnaft včera požiadala vládu o zapožičanie ropy zo štátnych hmotných rezerv. Zatiaľ má zásoby na 2 týždne. Slovnaft tiež prisľúbil, že zatiaľ ceny nezvýši. Od štátu si chce požičať 100-tisíc z rezerv. Minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek zatiaľ verí, že problém sa vyrieši do niekoľkých dní.
Budeme jazdiť aj počas krízy?
Ak by ropná kríza trvala dlhšie a boli by ohrozené zásoby ropy, vláda musí v zmysle platných zákonov pristúpiť k opatreniam, medzi ktoré patria:
1. obmedzenie rýchlosti jazdy motorových vozidiel,
2. zákaz používania vozidiel určitých skupín (napr. na ceste nebudú môcť jazdiť nákladné vozidlá),
3. vláda môže rozhodnúť, že v určité dni budú môcť po cestách jazdiť len autá, ktoré majú párne koncovky evidenčných čísel, v iné dni by jazdili autá s nepárnymi koncovkami,
4. zmena otváracích hodín na čerpacích staniciach.