BRATISLAVA - Neefektívne využívanie peňazí, neoprávnené nákupy didaktických pomôcok či nadhodnotenie zazmluvnených výdavkov. Na tieto chyby prišli auditori pri kontrolách projektov, na ktoré idú zdroje z eurofondov.
"Medzi časté chyby zistené auditmi pri kontrolách projektov patrí nedodržanie princípu transparentnosti a neprimeraná konkurenčná súťaž," dodal hovorca ministra školstva Michal Kaliňák. Práve administratívne prieťahy, neoprávnené výdavky či zmeny v zmluvách spomaľujú čerpanie štrukturálnych fondov.
Aj preto Agentúra Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR pre štrukturálne fondy EÚ (ASFEU) koncom mája organizovala informačné dni, ktoré boli zamerané na zvýšenie informovanosti o najčastejších chybách pri realizácii projektov.
„Takéto informačné stretnutia so sebou prinášajú konkrétne príklady z praxe, vďaka ktorým sa budúci uchádzači o štrukturálne fondy dokážu ponaučiť a tak predchádzať problémom, ktoré by mohli sprevádzať realizáciu projektov,“ uviedol minister školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVŠ) Dušan Čaplovič (Smer-SD). ASFEU vo forme konkrétnych návrhov usmernila viac ako 400 prijímateľov nenávratných finančných prostriedkov.
Generálny riaditeľ agentúry Marián Kostolányi odporúča všetkým prijímateľom nenávratných finančných prostriedkov, aby efektívne predkladali žiadosti o platbu a správne realizovali proces verejného obstarávania a pomohli tak aktívnym prístupom vyčerpať finančné príspevky vyčlenené pre prebiehajúce projekty. "Iniciatívnym postojom pomôžu zvýšiť celkové čerpanie pridelených financií v rámci oboch operačných programov. Výsledok realizácie týchto projektov môže mať výrazný dopad na nastavenie ďalšieho programového obdobia,“ podčiarkol.
Agentúra rezortu školstva pre štrukturálne fondy priebežne aktualizuje procesy, ktorými sa podľa ministerstva znižuje administratívna záťaž projektov. To v konečnom dôsledku napomáha realizátorom projektov pri ich realizácii.