BRATISLAVA 11. decembra (SITA) - Legislatíva, ktorá je prijímaná v ekonomickej, finančnej, sociálnej i zdravotníckej oblasti, potvrdzuje, že strana Smer-SD nie je schopná zodpovedne vládnuť. Uviedol to na utorkovom brífingu predseda KDH Ján Figeľ.
"Tu som pred časom vyhlásil, že najväčšou hrozbou pre slovenské zdravotníctvo sú Smer a ministerka Zvolenská. Je to pravda, ktorá sa ukazuje stále viac v konkrétnych súvislostiach," uviedol Figeľ. Nové zákony i rozpočtované čísla pre slovenské zdravotníctvo podľa neho znamenajú jeho likvidáciu. Odvoláva sa pritom na zvyšovanie cien liekov, zníženie objemu financií za poistencov štátu či zrušenie vernostných systémov v lekárňach.
"Na druhej strane Robert Fico radšej investuje do drahých právnických služieb, ktoré sa potvrdzujú ako neúčinné a neúspešné z hľadiska presadenie záujmov spoločnosti. Budeme platiť nielen za prehratú arbitráž, ale aj ďalšie dôsledky tejto arbitráže týkajúcej sa jednej zo súkromných poisťovní," skonštatoval Figeľ, s tým že ďalšie stovky miliónov eur bude stáť plán súčasnej vlády monopolizovať zdravotné poistenie na Slovensku.
Sľubované istoty tu podľa predsedu KDH nemajú pacienti, občania, zdravotné sestry a ostatný personál, ale finančné skupiny a drahé právnické firmy. "Namiesto ozdravenia slovenské zdravotníctvo čaká otrávenie," skonštatoval Figeľ. K slovám o likvidácií zdravotníctva sa pridal aj poslanec NR SR za KDH Ivan Uhliarik. Legislatíva, ktorú Smer presadil na decembrovej parlamentnej schôdzi sa podľa neho zapíše do dejín slovenského zdravotníctva čiernymi písmenami.
Okrem už spomínaných opatrení pripomína i zvyšovanie zdravotných odvodov z dividend z 10 na 14 %. "V prípade, že Smer dáva menej do zdravotníctva a na druhej strane zvyšuje zdravotné odvody, kam tieto peniaze idú a na aký účel," pýta sa Uhliarik. Zároveň pripomína i prehratú arbitráž za 40 miliónov eur, za ktoré mohlo byť v nemocniciach odoperovaných 17 tisíc pacientov s bedrovými kĺbmi.
" Pri prehratej arbitráži je snaha o vyplatenie majiteľov súkromných zdravotných poisťovní v budúcnosti čistým šialenstvom, z ktorého sa slovenské zdravotníctvo nespamätá desiatky rokov," dodal Uhliarik.
Ministerstvo zdravotníctva (MZ) sa ohradilo voči vyhláseniam predstaviteľov KDH s tým, že to boli práve oni, ktorí neposunuli slovenské zdravotníctvo ku kvalite, ale len nasľubovali zisky z liekovej reformy s víziou až 150 miliónov eur. Rezort zároveň pripomína, že zákony schválené za ministrovania Ivana Uhliarika sa prijali bez toho, aby bolo zabezpečené pokrytie zvýšených nákladov, ktoré táto legislatíva priniesla.
"Výsledkom jeho „ozdravovania “ boli reformné zákony, ktoré mali zvyšovať kvalitu zdravotnej starostlivosti a byť ústretové voči potrebám pacientov, pravdou však je, že vedenie rezortu na čele s ministerkou zdravotníctva Zuzanou Zvolenskou muselo okamžite naprávať tieto „ozdravné“ kroky," uviedla hovorkyňa MZ Zuzana Čižmáriková.
Ako pokračovala, až súčasné legislatívne zmeny zabezpečia, že doplatky prestanú rásť takým tempom a v rozmeroch, ako tomu bolo doteraz. MZ obhajuje aj zmenu nákupu vakcín, ktorú presadilo, či to, že onkologickí pacienti sa už nemusia obávať nedostatku liekov.
" A vari už nebudeme nikdy svedkami toho, že nákup liekov na liečbu onkologických pacientov bude slúžiť na zisk z obchodovania tak, ako to vyplynulo z kontrol v jednej z fakultných nemocníc, ktoré spadali pod kontrolu MZ SR v čase pána ministra Uhliarika," uviedla Čižmáriková.
Rezort si stojí i za zrušením vernostných systémov a zároveň za zavedením nových zliav v lekárňach. Ministerstvo ubezpečuje občanov, že sa nemusia obávať katastrofických scenárov a všetky pripravované kroky rezortu smerujú ku kvalitnej zdravotnej starostlivosti, ktorá je sociálne únosná pre pacientov.