BRATISLAVA - Opozičné KDH by nekonsolidovali verejné financie tým, že by primárne zvyšovalo dane, poplatky a odvody, ale hlavný ťah musí byť na zdravšie, čitateľnejšie a spravodlivejšie prostredie, teda na boj s daňovými únikmi.
V rozhovore to uviedol líder kresťanských demokratov Ján Figeľ. "Ak tí, ktorí majú platiť dane, neplatia, a my uvalíme nové dane na ďalšie skupiny, tak to je nespravodlivé. Po druhé, na čo a komu je cez tisíc príspevkových organizácií v republike? Musí sociálne dávky dostávať každý alebo len ten, kto ich potrebuje? Dá sa tiež verejne obstarávať oveľa lacnejšie. My sme toto Smeru ponúkli v celkovom odhade, ktorý považujem za konzervatívny, vo výške 1,7 miliardy eur ako prínos pre verejné financie," povedal Figeľ.
Poukázal tiež na to, že keď sa rozdávala múka ľuďom, vtedajší opozičný líder Robert Fico (Smer-SD) kritizoval vládu Ivety Radičovej, že z ľudí robí žobrákov a že nie sme v Afrike. "Tak týmto ľuďom už žiadna múka zdarma nepríde, ani cestoviny, ale prídu im faktúry, ktoré v sebe obsahujú aj položky na dotácie pre energetické firmy a majiteľov, ktorí ich nieže nepotrebujú, ale čakajú na nich práve preto, že im to sľúbil Robert Fico. Pozrite, koľko ľudí sa ozýva ako nespokojných," apeloval Figeľ. Domnieva sa preto, že rok 2013 bude veľmi ťažký a my ho potrebujeme zvládnuť. "Potrebujeme konsolidovať a ozdraviť, ale nie otráviť ekonomiku a spoločnosť," myslí si.
Figeľ priznal, že základný cieľ vlády, konsolidáciu, KDH zdieľa. "Ale Smer nekonsoliduje, keď prijíma zákony, ktoré budú znamenať možno menší výber zvýšených daní. Žije v očakávaní, že cez vyššie odvody zlepší situáciu v Sociálnej poisťovni. Rekordne začala stúpať nezamestnanosť, a to ešte nie sme v roku 2013. Keď nie je schopný obnoviť a potvrdiť potravinovú pomoc chudobným, ale navrhuje legislatívu na dotácie pre energetické firmy, tak to je budovanie istôt pre niektorých a niekoľkých a budovanie neistoty pre všetkých bežných ľudí," konštatoval. Predseda KDH je preto presvedčený, že sa priťaží všetkým, možno okrem tých, pre ktorých sú vytvorené isté nové mechanizmy.
Minister financií Peter Kažimír (Smer-SD) v rozhovore upozornil, že v oblasti konsolidácie verejných financií neexistuje žiadne zlaté pravidlo a pre každú krajinu môže fungovať iný mix opatrení. Znižovanie výdavkov pritom podľa neho pribrzďuje hospodársky rast krátkodobo viac ako zvyšovanie daní. "Pred voľbami sme jasne avizovali, že našim záujmom bude zvýšiť mieru prerozdelenia a zvýšiť príjmy štátu. Lepším výberom daní, ale aj rušením rovnej dane a zavedením progresivity zdanenia pre fyzické osoby," konštatoval.
Problematiku daňových únikov považuje za jednu zo svojich priorít, na ktorej sa už aj priebežne pracuje. "Pripravili sme balík opatrení na boj proti daňovým únikom, viacero opatrení má už legislatívnu podobu a boli aj schválené v parlamente, navyše máme jasný plán viac ako 50 opatrení, ktoré majú svoj presný časový harmonogram," zdôraznil Kažimír.