BRATISLAVA – Povodne do konca apríla tohto roku spôsobili škody za takmer 1,8 milióna eur. Nahlásili ich ľudia a obce v územnej pôsobnosti krajských úradov životného prostredia v Trenčíne, Žiline a Prešove, Žilinský samosprávny kraj.
Vznikli aj na majetku v správe rezortov pôdohospodárstva a životného prostredia. Informácie vyplývajú zo správy, ktorú dnes prerokovala vláda. Štátna pokladnica má uvoľniť takmer 453-tisíc eur na úhradu výdavkov za povodňové zabezpečovacie práce (327-tisíc eur) a záchranné práce (126-tisíc eur).
Mimoriadne mrazivé počasie na konci januára a začiatku februára, keď padali teplotné rekordy a napríklad na Orave namerali minimálne teploty pod – 30 stupňov Celzia, malo vplyv na vytvorenie výrazných ľadových úkazov na tokoch. Situácia sa zmenila v polovici februára. Od 24. februára oteplenie na viacerých tokoch spôsobilo ľadové bariéry a začiatkom marca 2012 zvýšenie hladín z topenia snehu. Potom ešte začiatkom apríla vznikla ďalšia meteorologická situácia, ktorá mala vplyv na zvýšenie vodných hladín na úroveň stupňov povodňových aktivít.
S ľadovými povodňami boli problémy od 3. februára, keď sa na hlavnom toku Oravy vytvorila ľadová zápcha a začala vzdúvať vodu. V Dierovej vodná hladina prekročila stav, ktorý zodpovedá I. stupňu povodňovej aktivity. O dva dni hladina v tejto stanici prekročila III. stupeň povodňovej aktivity a zároveň I. stupeň povodňovej aktivity bol na tom istom toku prekročený aj v Oravskom Podzámku. Po asi 24 hodinách hladina v Dierovej klesla o viac ako meter a vodné stavy na tejto úrovni trvali až do konca mesiaca. Kritickejšia situácia bola koncom februára 2012 v povodí Kysuce.
V Zborove nad Bystricou sa 25. februára na tomto vodnom toku vplyvom náhleho uvoľnenia nahromadeného ľadu vytvorila prielomová vlna, ktorá zničila niekoľko mostov. Za 15 minút hladina vzrástla o viac ako 130 centimetrov a v priebehu ďalšej hodiny poklesla o takmer dva metre. V ostatných častiach povodia Kysuce boli účinky ľadových zápch po preventívnych opatreniach do značnej miery eliminované a hladiny prekročili iba I. stupeň povodňovej aktivity, podobne ako aj v Lokci na Bielej Orave, Párnici na Zázrivke a Hornom Srní na Vláre. V Oravskej Polhore na Polhoranke boli prekročené vodné stavy, ktoré zodpovedajú II. stupňu povodňovej aktivity.
Mierne povodne z topiaceho sa snehu prišli začiatkom marca na Turci v Ivančinej, v polovici marca na Piekielniku v Jablonke (Poľsko) a začiatkom apríla na Ľubochnianke v Ľubochni. Napriek značným zásobám vody v snehovej pokrývke neboli zaznamenané významné kulminácie, keďže topenie snehu bolo pozvoľné a nebolo sprevádzané výraznejšími dažďovými zrážkami. Hladiny prekročili iba prvé stupne povodňovej aktivity, a k nim prislúchajúce prietoky bývajú dosiahnuté alebo prekročené najviac raz za rok.