BRATISLAVA - Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR zatiaľ v súvislosti s hrozbou masového odchodu lekárov rezort obrany nekontaktovalo. Pri analogickej hrozbe v susednej Českej republike pritom medzi krízovými scenármi figurovala aj možnosť, že by časť zdravotníkov mohli v najhoršej situácii nahradiť ich vojenskí kolegovia.
"Ozbrojené sily (OS) SR môžu ponúknuť niekoľko desiatok lekárov – profesionálnych vojakov, ktorí sú väčšinou kvalifikovaní v odboroch zameraných na akútnu medicínu, t. j. anestéziológia, urgentná medicína, chirurgické odbory. Pri hypotetickom výpadku 2400 lekárov rôznych špecializácií sú však tieto kapacity, samozrejme, nedostatočné," uviedol hovorca rezortu obrany Ivan Rudolf.
Zároveň upozornil, že armáda nemôže ponúknuť odborníkov zo všetkých oblastí. Ozbrojené sily napríklad nemajú pediatrov alebo gynekológov.
"Chceme však zdôrazniť, že OS SR už vzhľadom na svoju veľkosť a úlohy nie sú predurčené na suplovanie takéhoto typu úloh. V súčasnosti však takáto požiadavka nebola na ministerstvo obrany vznesená, preto považujeme úvahy o vyhlasovaní mimoriadnej alebo krízovej situácie za predčasné," dodal Rudolf.
K 1. októbru podalo podľa údajov odborov výpovede vyše 2400 lekárov, ktorí pracujú v slovenských nemocniciach. Motívom bolo neakceptovanie ich štyroch požiadaviek. V nich vyzývajú na dodržiavanie Zákonníka práce a personálnych normatívov v nemocniciach, dofinancovanie systému, lepšie mzdové ohodnotenie a zastavenie transformácie štátnych nemocníc na akciové spoločnosti.
Z celkového počtu 230 lekárov vo vojenských nemocniciach výpoveď pôvodne dalo 71 ľudí, jedenásti ju však už odvtedy stiahli.