Sobota23. november 2024, meniny má Klement, zajtra Emília

Slovenské národné múzeum pozýva na Červený Kameň

Červený Kameň
Červený Kameň

Bratislava - Pávy, sokoly, krásavice v mušelíne, záhradníci, ale aj nadšení múzejníci – to všetko sú obyvatelia jedného z najkrajších hradov na Slovensku, hradu Červený Kameň. Veľký hrad v Malých Karpatoch v sebe ukrýva cenné zbierky Slovenského národného múzea-Múzea Červený Kameň, ktoré okrem správy takmer 40 hektárov a starostlivosti o vyše 13 500 zbierkových predmetov, celoročne pripravuje pre návštevníkov zaujímavé aktivity. Aj v lete je pre výletníkov pripravených mnoho rodinných podujatí, zaujímavé výstavy, pútavé lektorské sprievody a najmä príjemné prostredie.

História hradu a múzea

Dejiny hradu Červený Kameň sa začali odvíjať od prvej polovice 13. storočia, keď česká kráľovná-vdova Konštancia Uhorská nechala na svojich majetkoch postaviť hrad. Stal sa známym pod menom Červený Kameň (nem. Rothenstein, maď. Vöröskő) alebo tiež Bobrí hrad (nem. Bibersburg). Najskôr bol hrad kráľovským majetkom, neskôr sa ako jeho vlastníci vystriedali viaceré významné uhorské šľachtické rody, medzi inými aj Matúš Čák Trenčiansky, Zápoľskí alebo Turzovci. Od Turzovcov získala hrad bohatá obchodnícka rodina Fuggerovcov. Tí zbúrali starý gotický hrad a na jeho mieste postavili renesančnú pevnosť – bezpečný sklad tovarov, s ktorými obchodovali po celej Európe. Neskôr hrad predali šľachtickej rodine Pálfiovcov (Pálffyovcov), ktorej príslušníci tu žili vyše 360 rokov a samozrejme si svoje sídlo prestavovali a modernizovali.

História múzea na hrade Červený Kameň sa začala písať krátko po odchode posledného vlastníka do zahraničia. Karol Pálffy hrad opustil v marci 1945 – pred príchodom postupujúcej Červenej armády odišiel do Rakúska. Po II. svetovej vojne starostlivosť o pamiatkové objekty prevzala Národná kultúrna komisia, ktorá aj na Červenom Kameni sústredila predmety výtvarného a úžitkového umenia, historické knižnice a šľachtické archívy zo skonfiškovaných objektov. Od roku 1948 sa v priestoroch hradu Červený Kameň začali zhromažďovať umelecké predmety pochádzajúce z 31 zámockých objektov a 2 kláštorov. Dňa 22. októbra 1949 bol hrad sprístupnený verejnosti na kultúrne účely.

Postupne sa zhoršujúca statická situácia hradného paláca si vyžiadala generálnu rekonštrukciu budovy i priľahlého areálu (1976 – 1998). Od roku 1979 dodnes (s krátkou prestávkou) je SNM-Múzeum Červený Kameň súčasťou Slovenského národného múzea ako jedna z jeho špecializovaných zložiek, zameraná na kultúru bývania šľachty.

 

Výstavy a podujatia

SNM-Múzeum Červený Kameň privíta každoročne priemerne 150 000 návštevníkov. Rodiny, školy, seniori, domáci i zahraniční turisti môžu s lektorom obdivovať pôvodné interiéry hradného paláca na Múzejnom okruhu. Od mája do septembra je možné spoznávať hrad i na druhom okruhu nazvanom Renesančná pevnosť, na ktorom lektor predstavuje najmä unikátne zachovanú časť obranného systému hradu.

Príbehy z dejín hradu v letnej sezóne predstavujú lektori v dobovom oblečení na obľúbených špeciálnych nočných prehliadkach Kamenné mysterium i počas denných prehliadok nazvaných Návšteva u grófskych detičiek a Tajomné tiene. Počas nich návštevníci stretnú postavy tých, ktorí na hrade kedysi žili, pracovali, milovali a umierali. Už deväť rokov sa vždy v jednu sobotu v mesiaci stretávajú v predhradiach milovníci starých vecí na Burze starožitností. V auguste sa koná Červenokamenská púť na sviatok Nanebovzatia Panny Márie, ktorej je zasvätená hradná kaplnka. Pri príchode do areálu hradu návštevníkov vítajú voľne sa pohybujúce pávy. Predhradia možno prebádať s rodinným sprievodcom U nás doma... alebo skladačkou Hradný Záhadník. Okrem toho možno navštíviť sokoliarsky dvor Astur, len tak leňošiť na lúkach pred hradom, alebo sa prejsť zaujímavým okolím hradu s tlačeným sprievodcom Okolohradná potulka. Prehliadka Hradu Červený Kameň Video nájdete na www.snm.sk, na SNM TV. Stačí kliknúť na obrázok.

 

 Prehliadka hradu Červený Kameň

 

 

Pre školské skupiny sú pripravené špeciálne vzdelávacie programy pre rôzne vekové skupiny od škôlkarov po maturantov.

Pracovníci múzea pravidelne oživujú ponuku zaujímavými výstavami. V súčasnosti je sprístupnená na hrade výstava Pôvodne to bolo takto? prezentujúca dobové fotografie interiérového vybavenia dnes už neexistujúcich alebo novo zariadených zámkov, kaštieľov, palácov patriacich kedysi príbuzným rodiny Pálfi. Druhou tohtoročnou výstavou je Návrat k stratenej kráse. Tá približuje múzejnú prácu, ktorú na prvý pohľad nevidno. Návštevníci sa na vlastné oči presvedčia, čo dokázali šikovné ruky reštaurátora urobiť s oltárnym obrazom, ktorý sa našiel poskladaný ako obrus v zásuvke historického nábytku. Uvidia tiež, ako vyzerá depozitár, v akom stave kedysi prišli do múzea obrazy zo skonfiškovaných kaštieľov, alebo sa dozvedia, čo urobí s kreslom dotyk rúk stoviek návštevníkov.

 

Výstava Návrat k stratenej kráse

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu