Pomaly je tu zima, skôr sa stmieva, máme menej pohybu a aj nálada je zrazu akási pochmúrnejšia. Šéf v práci zo svojich nárokov kvôli nepriazni počasia a jeho vplyvom na náš biorytmus veru nepoľaví. Rodina a priatelia nám niekedy dokážu zobrať tiež poriadne veľa energie. Pod vplyvom stresov a každodenných povinností začne telo štrajkovať, navyše je aj chrípková sezóna.
Našťastie nás médiá informujú o najnovších zázračných preparátoch, vďaka ktorým sa dostaneme veľmi rýchlo opäť do formy. Zmiznú bolesti hlavy, kĺbov, únava, prestane nás škriabať v krku a aj trávenie sa dostane opäť do normy. Napadlo aj vám, že je čas doplniť zásoby do domácej lekárničky?
Skôr než sa rozbehnete do lekárne a pomíňate desiatky eur na lieky, prečítajte si najnovšiu knihu indického autora Johna Virapena, ktorý pôsobil 35 rokov na rôznych postoch vo farmaceutickom priemysle. Kniha Nežiaduci účinok: Smrť je kontroverznou výpoveďou bývalého výkonného riaditeľa gigantu Elli Lilly. Sám bol svedkom mnohých prípadov, kedy lieky ktoré mali pomôcť, zabíjali. Podľa neho je farmaceutický priemysel plný korupcie, vydierania a podvodov. Až 75% nezávislých vedcov je platených farmaceutickými spoločnosťami. Tieto spoločnosti umelo vytvárajú ochorenia, ktoré hrajú hlavnú úlohu v premyslených marketingových kampaniach. Farmaceutický priemysel neustále hľadá nové trhové segmenty. Teraz momentálne je zamierený na deti, a to je podľa autora desivé.
John Virapen v knihe pútavo rozpráva svoj príbeh o tom, ako sa prepracoval od pozície farmaceutického dealera až do funkcie výkonného riaditeľa, ktorý stál za zrodom mnohých marketingových kampaní. Priznáva, že on sám bol ochotným nástrojom farmaceutického priemyslu a slúžil mu tak, ako kladivo slúži tesárovi. Na rozdiel od človeka, kladivo nemá vlastnú vôľu. Avšak manipulácia hrá podstatnú úlohu vo farmaceutickom priemysle. Svet, v ktorom pre zisky firiem umierali nevinní ľudia sa mu zhnusil a rozhodol sa podeliť o svoje skúsenosti. Obsahom knihy Nežiaduci účinok: Smrť nie sú konšpiračné teórie, ale pravdivý obraz zákulisia najbohatšieho priemyselného sektoru, ktorého bol autor súčasťou. Farmaceutické spoločnosti chcú aby ľudia boli chorí, chcú aby sa považovali za chorých a potrebovali nové a nové lieky. Toto správanie má jediný dôvod: „Peniaze.“
Kniha už bola vydaná v nemčine, švédštine, holandštine, angličtine a chorvátštine a stala sa európskym bestsellerom. Slovenský preklad prináša na pulty kníhkupectiev vydavateľstvo Slovart-Print. Svoje osobné skúsenosti a motiváciu k napísaniu tohto kontroverzného diela sprostredkuje aj sám autor na veľtrhu Bibliotéka v bratislavskej Inchebe, kde bude 4.11. kniha aj pokrstená.