Štvrtok9. január 2025, meniny má Alexej, Alex, Alexia, zajtra Daša

Tento rok môže dôjsť k dohode so Slovenskom v spore o otázke Gabčíkova, konštatoval maďarský rezort energetiky

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: TASR/Pavel Neubauer)

BUDAPEŠŤ - Vďaka častým konzultáciám medzi Maďarskom a Slovenskou republikou je v roku 2025 väčšia šanca ako kedykoľvek predtým na obojstranne výhodné uzavretie dlhotrvajúceho súdneho sporu v prípade Sústavy vodných diel Gabčíkovo - Nagymaros. Konštatoval to vo štvrtok na Facebooku maďarský rezort energetiky.

Ministerstvo pripomenulo, že vládni splnomocnenci Maďarska a Slovenska v stredu rokovali v Bratislave už piatykrát a hľadali pre obe strany uspokojivý spôsob riešenia sporu. Maďarské záujmy zastupoval Gábor Czepek, ktorý v maďarskej vláde zodpovedá za túto záležitosť od marca 2024. Slovensko naďalej zastupuje vládny splnomocnenec Peter Molda.

archívne video

Vodohospodárska výstavba podpísala zmluvu na dodanie dvoch žeriavov s talianskou spoločnosťou (Zdroj: TASR/Jaroslav Novák)

Šéf slovenského envirorezortu Tomáš Taraba 30. decembra vyhlásil, že je otázkou pár týždňov, kedy bude mať Slovensko na stole finálny návrh dohody s Maďarskom o ukončení 30-ročného sporu v súvislosti s výstavbou Sústavy vodných diel Gabčíkovo - Nagymaros.

Finálny návrh dohody

Finálny návrh dohody by mal byť podľa Tarabu čo najlepší pre obe strany. Potom ho predstaví širšiemu politickému spektru a spoločne sa dohodnú, či do tejto dohody idú alebo nie. Ak by k dohode nedošlo, spor by začal opäť riešiť Medzinárodný súdny dvor v Haagu. "Ak sa nedohodneme my teraz, tak neverím, že sa niekto niekedy dohodne. Ten spor nie je ukončený, potom bude musieť znova rozhodovať Haag. Nemyslím si, že je dobré riešenie, aby o pomeroch na Dunaji medzi nami a Maďarmi rozhodoval medzinárodný tribunál," skonštatoval Taraba.

Medzištátnu zmluvu o výstavbe a prevádzke Sústavy vodných diel Gabčíkovo - Nagymaros podpísali predsedovia vlád Československej socialistickej republiky a Maďarskej ľudovej republiky v Budapešti v roku 1977. Maďarsko v roku 1989 od projektu odstúpilo, v tom čase už bola na slovenskej strane väčšina prác ukončená.

Medzinárodný súdny dvor v Haagu v roku 1997 vyniesol rozsudok v spore medzi Maďarskou republikou a SR a potvrdil platnosť zmluvy z roku 1977, nástupníctvo SR po Českej a Slovenskej Federatívnej Republike a za oprávnené vyhlásil vybudovanie náhradného riešenia (stupeň Čunovo).

Súd rozhodol, že obe strany v záujme zosúladenia ekonomického rozvoja s ochranou životného prostredia by mali spolu opätovne preskúmať účinky využívania elektrárne Gabčíkovo na životné prostredie. Osobitne mali nájsť uspokojivé riešenie v otázke objemu vody vtekajúcej do starého koryta Dunaja a ramien na obidvoch brehoch rieky.

Viac o téme: SporDohodaMaďarskoGabčíkovoVodohospodárstvoSVDGN
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu