ILLINOIS – Superpočítač z amerického Národného laboratória Oak Ridge vytvoril najväčšiu astrofyzikálnu simuláciu, aká bola kedy dosiahnutá. Video zverejnené tímom ukazuje masívny zhluk galaxií, ktoré sa spájajú v priestore s rozmermi 64 x 64 x 76 megaparsekov alebo 311 296 kubických megaparsekov.
Táto neuveriteľne ambiciózna simulácia môže zlepšiť naše chápanie kozmickej evolúcie vrátane záhadnej temnej hmoty. Vo vesmíre sú dve zložky: temná hmota – ktorú, pokiaľ vieme, môžeme pozorovať iba vďaka jej gravitačnému pôsobeniu na okolité objekty – a konvenčná hmota alebo atómová hmota, vysvetlil Salman Habib z amerického Argonne National Laboratory, ktorý viedol výskum. „Ak teda chceme vedieť, čo vesmír chystá, musíme simulovať obe tieto hmoty. Takéto simulácie nazývame kozmologické hydrodynamické simulácie,“ vysvetlil Habib, informuje portál Live Science.
Simulácie, ako je tá vyššie, umožňujú vedcom pozorovať kozmický vývoj na zrýchlenej časovej osi. Hoci môžeme nahliadnuť do minulosti vesmíru pozorovaním vzdialeného svetla, tieto modely umožňujú podrobné analýzy obrovských časových mier a javov, ktoré nie je možné vidieť v reálnom čase. Dosiahnutie tohto vedeckého pokroku si vyžadovalo roky dolaďovania algoritmov, matematiky a špecializovaného hardvérového/hybridne akcelerovaného kozmologického kódu.
„Až donedávna sme si ani nevedeli predstaviť, že by sme vykonali takú veľkú simuláciu,“ zdôraznil Habib. Prehľad simulácie vo zväčšenej časti na pravej strane ukazuje masívny zhluk galaxií, ktorý sa tvorí v objeme 311 296 kubických megaparsekov, čo je len 0,001 percent z celkovej simulácie.