LONDÝN - Na základnej škole sa deti učia, že naša planéta má sedem kontinentov. Podľa vedcov je však situácia so svetadielmi zložitejšia, pretože neustále narážajú na stratené pevniny, ktoré tvoria dôležité kúsky skladačky geologickej minulosti zemegule. O poslednom objave informuje štúdia publikovaná v časopise Gondwana Research.
Vedci objavili pod ľadovými vodami severného Atlantického oceánu úplne nový kontinent. K objavu došlo v okolí Davisovho prielivu. Tento mohutný vodný úsek sa nachádza medzi kanadským Baffinovým ostrovom a Grónskom. Úžina vznikla pred miliónmi rokov, keď sa tektonické dosky medzi týmito dvoma ostrovmi posunuli a zmenili konfiguráciu zemskej kôry. Výsledkom bol vznik hrubej kontinentálnej kôry v oceáne, ktorá bola iba nedávno vyhlásená za novoobjavený primitívny mikrokontinent.
Vedci zo Spojeného kráľovstva a Švédska v časopise Gondwana Research uviedli, že zrekonštruovali tektonické pohyby dosiek, ku ktorým mohlo dôjsť v oblasti okolo Davisovho prielivu približne pred 33 až 61 miliónmi rokov. Týmto experimentom zistili, že sa takto vytvorila nezvyčajne hrubá doska kontinentálnej kôry, ktorá teraz meria 19 až 24 kilometrov a nachádza sa v západných vodách Grónska, informuje portál Popular Mechanics. Pomenovali ju proto-mikrokontinent Davisovho prielivu.
Podľa odborníkov môže štúdium novej pevniny a jej pôvodu zlepšiť širšie chápanie podobných geografických štruktúr. „Nami identifikovaný mechanizmus vzniku mikrokontinentu môže byť široko použiteľný aj pre iné podobné útvary na celom svete,“ napísal tím vedcov v štúdii. „Ďalší prieskum si zaslúži pochopenie úlohy zmien pohybu dosiek a transpresie pri kalvácii mikrokontinentov,“ dodali.