ZÁHREB - Iba málokto si počas dovolenky v prímorských oblastiach nedopraje pokrmy s morskými živočíchmi. Ako sa ale ukázalo, nie všetky sú úplne bezpečné. Konzumáciou hlavy ryby, ktorá sa vyskytuje v Stredozemnom mori, si môžete navodiť psychotropné účinky.
V celom Stredozemnom mori a na východnom pobreží Afriky sa vyskytuje malá a zdanlivo neškodná zlatistá ryba, ktorá žije a pláva blízko hladiny, ale aj v hĺbke 70 metrov. Ako informoval chorvátsky portál Novi list, testy ukázali, že obsahuje rôzne psychotropné látky. Sarpa salpa alebo Salema, ktorá býva označovaná aj ako "ryba snov", má tisícročnú históriu - už starí Rimania ju používali ako rekreačnú drogu pri rôznych obradoch.
Vedecky sa však o nej stále vie veľmi málo. Treba povedať, že psychotropné účinky spôsobuje práve hlava ryby, konzumácia zvyšku tela by mala byť bezpečná. Nie je to ale ani zďaleka jediná ryba s takýmito účinkami.
Mnohé ryby nie sú samy osebe halucinogénne, ale stávajú sa halucinogénnymi pre ľudí, pretože sa živia riasami s týmito vlastnosťami. Ide najmä o tropické druhy. V prípade Sarpa salpa nie je známe, prečo vyvoláva psychotropné účinky. Je možné, že konzumuje morskú bylinu Posidonia oceanica, známu aj ako Neptúnova tráva, a že práve to jej dáva psychotropné vlastnosti.