PARÍŽ - Teleskop Cheops Európskej vesmírnej agentúry (ESA) odhalil "vesmírny balet" piatich exoplanét, píše agentúra AFP. Vo vzdialenosti 200 svetelných rokov od Zeme tieto exoplanéty, čiže planéty mimo Slnečnej sústavy, obiehajú okolo hviezdy TOI-178 s úplnou pravidelnosťou. Ich veľkosť a hmotnosť zďaleka nie je tak usporiadaná, ako ich pohyb, píše ESA. Tento objav spochybňuje súčasné teórie o vzniku planét.
"Poznáme len päť systémov s podobnou konfiguráciou," uviedol Adrien Leleu, astronóm z observatória Ženevskej univerzity, ktorý sa na objave podieľal. Pre fyziku je tento jav zaujímavý, pretože "planéty sú v rovnakom zložení a rozostavení prakticky už od svojho vzniku pred miliónmi rokov", vysvetľuje astrofyzik Yannick Alibert. Je veľmi zriedkavé, že ich pohyb za ten čas nič nenarušilo.
Jav, ktorý dnes nesie jeho meno, opísal na konci 18. storočia francúzsky fyzik Pierre Simon de Laplace na mesiacoch Jupitera. Objekty obiehajú okolo hviezdy rôznou rýchlosťou a vždy po určitom čase sa dostanú do presného zákrytu, tzv. orbitálnej rezonancie. Najrýchlejšia z pätice exoplanét obehne okolo TOI-178 za tri dni, ďalšia za šesť, desať, pätnásť a dvadsať dní a po čase sa vždy zrovnajú s úplnou pravidelnosťou. Hviezda má i šiestu exoplanétu, ktorá sa tejto pravidelnosti vymyká.
Bitácora de ayer: El satélite @ESA_CHEOPS de @esa, cuya construcción lideró España, descubre un sistema planetario con un comportamiento insólito https://t.co/b6wxx3j5Kv pic.twitter.com/BxvQyBGlaP
— Julio Miravalls (@JulioMiravalls) January 28, 2021
Exoplanéty v okolí hviezdy TOI-178 sú nezvyčajné aj svojou hustotou. Kým obvykle sú planéty najbližšie hviezde s najvyššou hustotou, pri tomto systéme je druhá exoplanéta redšia než tretia, vzdialenejšia od hviezdy, uvádza Leleu.
Teleskop Cheops (CHaracterizing ExOPlanets Satellite) Európskej vesmírnej agentúry, ktorého predpokladaná životnosť je tri a pol roka, vyniesla 18. decembra 2019 do vesmíru ruská raketa Sojuz-ST-A z vesmírneho strediska Kourou vo Francúzskej Guyane. Misia Cheops sa sústredí na analýzu už objavených exoplanét, ktoré obiehajú okolo jasných hviezd najbližších Slnečnej sústave. Teleskop má napríklad zaznamenávať zmeny v jase sledovanej hviezdy, ktoré spôsobujú prechody planéty pred hviezdou z pohľadu od Zeme. To umožní určovať veľkosť, prípadne hustotu danej planéty. Cheops lieta vo výške asi 700 kilometrov nad zemským povrchom a je riadený zo Španielska.