LONDÝN - Už šesťročné deti patria k novodobým otrokom, ktorí vyrábajú hračky ukryté vo vajíčkach Kinder. S týmto odhalením prišiel britský denník The Sun, ktorý sa rozprával s viacerými Rumunmi zapletenými do údajného obchodovania s ľuďmi.
Žijú v mizerných podmienkach a tlačia sa v malej izbe a popritom vyrábajú hračky, ktoré milujú deti na celom svete. Drú trinásť hodín denne, pričom ich hodinová mzda v prepočte nedosahuje viac ako 22 pencí (0,25 centa). Rumun Jurj (41), ktorého syn Patrick (11) a dcéra Hannah (6) vyrábajú hračky do Kinder vajíčok, tvrdí, že je to "otrocká práca".
Zdroj z prostredia firmy Ferrero spA, pod ktorú značka Kinder spadá, uviedol, že keby jeho predstavitelia vedeli, čo sa deje v Rumunsku, dostali by infarkt. "Ľudia, ktorí si kupujú Kinder vajíčky, určite očakávajú, že sú vyrábané v kontrolovaných podmienkach. Hračky ale vyrábajú deti v otrasných podmienkach, ktoré ani zďaleka nespĺňajú ani tie najbenevolentnejšie normy."
Plagiátorstvo medzi celebritami: Neuveríte, kto všetko sa zviezol na práci iných
Timea v rozhovore pre denník The Sun prezradila, že im platia 20 lei (zhruba 4,50 eura) za každých tisíc dokončených vajíčok, ktoré potom odovzdávajú továrni v meste Carei neďaleko hraníc s Maďarskom. "Viem, že ten plat je mizerný, ale nemáme na výber. Potrebujeme peniaze na to, aby sme sa najedli," hovorí zúfalá žena.
Rodinu tovarom potrebným na výrobu vajíčok zásobuje spoločnosť Prolegis, subdodávateľ pre Romexa SA. Keď sa redaktori pokúšali porozprávať s pracovníkom firmy, ten utiekol a zamkol dvere od továrne. O hodinu neskôr prišiel do Jurjovho domu taxík, z neho vystúpil neznámy človek, ktorý zobral všetky nedokončené vajíčka so slovami: "Vaša práca skončila."
Hračky do vajíčok vyrába aj Felicia Indreová (49), ktorá za plnú tašku dostáva v prepočte 3,12 eura. Po dvoch rokoch otrockej práce sú jej ruky pokryté mozolmi. "Niekedy sa z toho idem zblázniť. Často sa mi o tých hračkách už aj sníva," hovorí.
Oblastný manažér Romexy, Daniel Muresan, tvrdí, že netušil o tom, že práca je vykonávaná externými subjektami. Sľúbil, že nájde toho, kto je za situáciu zodpovedný a kontrakty s továrňami, ktoré sú do škandálu zapletené, budú ukončené.
Prolegis zamestnáva 130 ľudí a vlani dosiahol obrat 737-tisíc eur. Riaditeľ továrne, Marcel Bront, poprel, že by pre nich chudobní Rumuni vyrábali hračky do Kinder vajíčok. "Jednotlivé diely nedávame nikomu mimo továrne. Musia pochádzať odinakadiaľ." Aj ostatné fabriky v okolí sa tvária, že o ničom nevedia. Odborníci navyše upozorňujú na riziko výroby hračiek v kontaminovanom prostredí. Tieto by potom mohli spôsobiť deťom hrajúcim sa s nimi otravu.
Rumunskom otriasa prípad s drevárskou mafiou: Novodobé otrokárstvo, ľudí nemilosrdne mučili
Hovorca Ferrera v stanovisku uviedol, že firma zakázala zamestnávanie detí v továrňach a garantuje svojim zamestnancom minimálnu mzdu. V firmách Romexa a Prolegis vraj v máji vykonala prísny audit, ktorým obidva subjekty prešli.