Piatok15. november 2024, meniny má Leopold, zajtra Agnesa

Kim má problém: Severokórejskí vojaci si v Rusku uvedomili, ako zúfalo je ich krajina chudobná

Kim Čong-un Zobraziť galériu (2)
Kim Čong-un (Zdroj: SITA/Kórejská ústredná tlačová agentúra/Korea News Service via AP)

MOSKVA - Pchjongjang podľa dostupných informácií posiela tisícky vojakov do Ruska, aby na jeho strane bojovali proti Ukrajine. Väčšina z nich nebola nikdy v zahraničí. Dokonca aj cesta do Ruska im môže pomôcť, aby si uvedomili, aká zúfalo chudobná je Severná Kórea, napísal spravodajský server Deutsche Welle.

Rozhodnutie KĽDR vyslať vojakov do ruskej vojny s Ukrajinou nepochybne posilní partnerstvo Pchjongjangu s Moskvou. Vystaví však tisíce severokórejských vojakov novým myšlienkam a odlišnému spôsobu života. Presné počty sa dajú len ťažko overiť. Podľa západných spravodajských služieb už bolo do Kurskej oblasti vyslaných viac ako 10-tisíc severokórejských vojakov, ktorí majú čeliť ukrajinskému vpádu.

Hoci cestujú do vojnovej zóny, za svoje dlhé cesty medzi východnou hranicou Ruska v Ázii a jeho západnou hranicou v Európe pravdepodobne uvidia relatívne bohatstvo ruských miest a obcí. A dá sa tiež predpokladať, že dostanú lepšie jedlo a platy, ako aké by mohli čakať vo svojej vlasti.

Severokórejská metropola Pchjongjang - najizolovanejšie mesto sveta (Zdroj: Profimedia)

„Mnohí z týchto vojakov sú len skromní farmárski chlapci z vidieka alebo nižší dôstojníci, ktorí prvýkrát uvidia svet za hranicami Severnej Kórey. To im určite pomôže pochopiť, že ich krajina je izolovaná a nesmierne chudobná,“ povedal DW Andrej Lankov, profesor histórie a medzinárodných vzťahov na univerzite Kookmin v juhokórejskom Soule, ktorý sa narodil v Rusku.

Kritickým názorom sa budú vyhýbať

„Aj keď väčšina toho, čo uvidia, bude okolo frontových línií, dedín zničených bojom atď., rovnako uvidia ruský vidiek ešte predtým, ako tam dorazia. Nevyhnutne si začnú klásť otázku, prečo ich krajina nie je bohatá ako Rusko,“ dodal Lankov.

Tí, ktorí prežijú front, sa vrátia domov s myšlienkami, ktoré sú v rozpore s propagandou severokórejského režimu. Ten svojim obyvateľom tvrdí, že Severná Kórea patrí medzi najšťastnejšie a najvyspelejšie krajiny na svete. Analytici však varujú, že vojaci sa budú vyhýbať vysloveniu akýchkoľvek kritických názorov, a to aj pred svojou rodinou a priateľmi. Severokórejská tajná polícia je neslávne známa tým, že akúkoľvek kritiku režimu alebo spoločnosti považuje za zradu a tvrdo ju trestá.

„Títo ľudia vyrástli s vedomím, čo nesmú hovoriť, nebudú samovražednými hrdinami a nebudú o svojich skúsenostiach hovoriť nahlas,“ povedal Lankov. „Budú tiež ťažiť z aury hrdinov národa a severokórejský vodca Kim Čong-un ich štedro odmení. Vojakov ovplyvní to, čo uvidia a urobia v Rusku. Nemôžeme však očakávať, že to bude mať politický význam aspoň niekoľko desaťročí„ dodal.

Severokórejská vláda sa už mnoho desaťročí snaží odrezať svoj ľud od akýchkoľvek zahraničných myšlienok. V posledných rokoch táto kampaň ešte zosilnela. Úrady tvrdo zasahujú proti všetkým, ktorých pristihnú pri sledovaní zahraničných filmov alebo hudby.

Tým, ktorí sa pokúsia utiecť do Číny, teraz hrozia dlhšie tresty väzenia. Zámienkou na zatýkanie môže byť aj určitý druh oblečenia alebo účes, ak ich polícia vyhodnotí ako „ovplyvnené Západom“.

Veľmi rýchlo si uvedomia zaostalosť Severnej Kórey

Dôstojníci a dozorcovia v Rusku nebudú schopní severokórejských vojakov úplne ochrániť pred vonkajšími vplyvmi, zhodnotil profesor medzinárodných vzťahov na univerzite v Soule Dan Pinkston „Objavili sa správy, že severokórejských vojakov z výcvikových zariadení na ruskom Ďalekom východe prepravili letecky. Možno sa ich rozhodli prepraviť lietadlom jednoducho preto, že nechceli, aby videli ruské mestá z vlakov, keby prechádzali krajinou,“ povedal Pinkston DW. Dodal, že veľmi pravdepodobne mnohí z nich leteli prvýkrát.

„Veľmi rýchlo si uvedomia zaostalosť Severnej Kórey, aj keď si viem predstaviť, že sa dôstojníci budú snažiť udržať mužov čo najviac oddelených od bežného obyvateľstva, aby obmedzili ich vzájomné kontakty,“ uviedol Pinkston.

Budú ostro sledovaní

Vzhľadom na skúsenosti režimu s ľuďmi, ktorí vycestovali do zahraničia, vrátane tých, ktorých poslali pracovať na stavby a do ťažobných táborov v Rusku alebo do reštaurácií a tovární v Číne, sa môže stať, že pred návratom vojaci prejdú obdobím hodnotenia a prevýchovy, kým sa budú môcť vrátiť do severokórejskej spoločnosti.

Kim Čong-un
Zobraziť galériu (2)
Kim Čong-un  (Zdroj: SITA/Kórejská ústredná tlačová agentúra/Korea News Service via AP)

Lankov súhlasí, že režim bude takýchto vojakov pozorne sledovať. Napriek tomu Lankov verí, že skúsenosť zo života mimo Severnej Kórey a „očividná prosperita“ iných krajín v nich zarezonujú.

„Samozrejme neočakávam, že by hneď začali revolúciu, ale kapitáni, ktorí slúžia na Ukrajine, sa o pár rokov stanú generálmi a budú mať ďalej svoje pochybnosti. Časom by tieto pochybnosti o severokórejskom systéme mohli nadobudnúť význam,„ uzavrel Lankov.

Viac o téme: VojaciRuskoSeverná Kórea
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu