BRATISLAVA - Slovensko rieši policajnú brutalitu v Košiciach, pri ktorom zomrel 48-ročný Ľubomír. Nejde však o prvý prípad tento rok, aj cez leto došlo v Košiciach na Námestí Maratónu k policajnému násiliu a to od viacerých policajtov. Muž vtedy skončil s vážnymi zraneniami. K tomuto prípadu sa v piatok opäť vrátil v relácii Rádia Expres Braňo Závodský Naživo policajný prezident Ľubomír Solák. Podľa jeho slov sa útok nestal tak, ako opisujú médiá.
archívne video
Verejnosť v súčasnej dobe zasiahol prípad, v ktorom policajt ubil na smrť 48-ročného Ľubomíra. Zarážajúce je na tom to, že ešte týždeň po tomto skutku chodil do práce a mal sa snažiť o marenie a ovplyvňovanie vyšetrovania daného skutku. Predmetom diskusií je aj skutočnosť, že druhý policajt, ktorý bol prítomný pri skutku, zatiaľ nebol postavený mimo služby. Ako uviedol v piatok v Rádiu Expres policajný prezident Solák, hneď ako bola táto situáciu zistená, boli policajti pod dohľadom Úradu inšpekčnej služby (ÚIS). Policajt, ktorého obvinili, je už postavený mimo službu. Solák dodáva, že v prípade druhého policajta prebieha proces postavenia mimo službu.
Nejde však o prvý prípad policajnej brutality na Slovensku a konkrétne v Košiciach. Je potrebné pripomenúť, že aj cez leto došlo v metropole východu k policajnému násiliu. Policajti mali 11. júna na Námestí Maratónu mieru v Košiciach obmedziť na slobode jedného muža. Podľa zverejných informácií ho mali biť do hlavy aj počas prevozu autom na obvodné oddelenie Košice - Staré Mesto na Pribinovej ulici, kde mu mali potom nasadiť putá aj na nohy. Na stoličku ho mali posadiť bosého a z časti stiahnutými nohavicami ho mali biť a do konečníka strkať palicu.
„Policajt mu bielu palicu s guľovým koncom v dĺžke 10 centimetrov strčil do konečníka a po jeho vytiahnutí, ako kričal o pomoc, pristúpil k nemu ďalší nestotožnený príslušník policajného zboru, ktorý ho päťkrát kopol špičkou topánok do oblasti pravej strany rebier, boku, stehna, hlavy a pravého oka,“ uviedol vyšetrovateľ. Muž mal utrpieť viaceré zranenia a s prasknutou lebkou. Vo veci bolo následne začaté trestné stíhanie, ktoré sa má týkať zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa, ublíženia na zdraví a zločinu sexuálneho násilia. Fyzický a sexuálny útok košických policajtov označila opozícia zneužitím ich postavenia a právomocí.
Podľa Soláka sa prípad nestal tak, ako zaznelo v médiách
Po piatich mesiach od násilného činu policajtov sa k tomu opäť vyjadril policajný prezident Solák. Ten tvrdí, že prípad policajnej brutality v Košiciach z leta sa nestal tak, ako informujú médiá. "Pokiaľ mám informácie, tu nič nenasvedčuje tomu, že by sa ten skutok udial tak, ako bol mediálne uvádzaný," uviedol v piatok v Rádiu Expres. Brutalitu, pri ktorej malo okrem bitky dôjsť aj k sexuálnemu zneužitiu zadržaného, pritom opísalo policajné uznesenie. Policajný prezident hovorí, že si chce počkať na závery vyšetrovania Úradu inšpekčnej služby. Verejnosť okrem iného kritizovala, že na obchodnom dome kamery boli ale na oddelení, kde došlo k vypočúvaniu muža, kamery už neboli.
V tejto súvislosti prípadov policajnej brutality na Slovensku sa však vynárajú otázky, či nejde o systémový problém a koľko prípadov mohlo byť "zametených pod koberec". Podľa policajného prezidenta sa však policajtov netreba báť. "Väčšina policajtov je nastavená dobre a postupuje podľa zákona. Akékoľvek podozrenia sú preverované," ubezpečil. Podľa Soláka by od 1. decembra mali byť v pilotnom projekte v Košiciach a v Bratislave zavedené telové kamery u policajtov. Chcú tým zabezpečiť a deklarovať zákonnosť konania policajtov, ale zároveň ich aj chrániť.
Ako uviedol šéf Úradu inšpekčnej služby Branislav Zurian, prípad je stále úzko sledovaný. Dodal, že v súčasnej dobe sa kvôli konaniu muža skúma jeho duševný stav. "Z tých mailov, ktoré posielal na Generálnu a Krajskú prokuratúru sa vykresľuje, že tie udalosti neboli realitou a že tie veci, ktoré opisoval, boli vyfabulované," vyhlásil v piatok v Rádiu Expres.