LONDÝN - Praneter Hitlerovho zástupcu Hermanna Göringa, ktorý založil tajnú políciu gestapo a podieľal sa na organizovaní holokaustu, sa dala radšej sama sterilizovať, než by podstúpila riziko, že porodí "monštrum". Bettina Göringová (60), ktorá žije v Santa Fe v Novom Mexiku, je jednou z niekoľkých príbuzných slávnych nacistov, ktorí prehovorili, ako ich životy ovplyvnili tieto rodinné väzby.
Odkaz Slovenky odvlečenej do Osvienčimu: Stačí jediná vec a hrôzy vraždenia sa viac nezopakujú
"Nechala som sa sterilizovať ako 30-ročná. Bála som sa, že by som mohla priviesť na svet ďalšieho netvora, akým bol môj strýko. Som mu veľmi podobná - oči, lícne kosti, z profilu. Som mu podobnejšia než vlastná dcéra," povedala praneter Bettina pre dokumentárny film o zabudnutých deťoch Tretej ríše, ktorých rodičia a strýkovia boli zodpovední za niektoré z najhorších zverstiev v histórii.
Pod názvom "Moja rodina, nacisti a ja" ho uviedol nemecký televízny kanál MDR. Skompletizovať program o deťoch popredných nacistov trvalo tri roky. Pre tých, ktorí sa ho zúčastnili, to bolo prvýkrát, kedy verejne prehovorili o svojej hanbe a o živote so spomienkami na kriminálnu minulosť svojich rodinných príslušníkov.
Bettinin prastrýko Herman Göring bol v Norimberskom procese v roku 1946 spolu s ďalšími jedenástimi vysoko postavenými nacistami za svoje zločiny odsúdený na trest smrti. Popravy obesením mali byť vykonané v noci na 16. augusta 1946. Göring slučke unikol. 15. augusta o 22:44, vo svojej cele spáchal samovraždu.
Katrin Himmlerová, praneter šéfa SS Heinricha Himmlera, ktorý mal na starosti riešenie židovskej otázky, sa vydala za izraelského Žida. "Neverím, že som zdedila jeho "zlo". Ale žijem s jeho menom. Keď som mala 11 rokov v Nemecku vysielali televízny seriál Holokaust. Sedela som pri stole a plakala, pretože sa v ňom priezvisko Himmler opakovalo znova a znova. Uvedomujem si, že to bol najhorší masový vrah modernej doby. Ale ja za to nenesiem zodpovednosť," uviedla Katrin.
Ďalšou účastníčkou je Monika Hertwigová, dcéra veliteľa tábora smrti Amona Götha. Jeho postavu si vo filme Schindlerov zoznam zahral Ralph Fiennes ako nemilosrdný kat, ktorý strieľal väzňov z balkóna svojho domu v areáli zo "športového" rozmaru. V dokumente sa objavil aj Niklas Frank, syn Hansa Franka, Hitlerovho brutálneho guvernéra okupovaného Poľska, ktorý bol priamo zodpovedný za program vyhladzovacích táborov, ktorý pripravil o život šesť miliónov Židov. Franka po vojne obesili spojenci.
Režisér Chanoch Zeev vysvetlil, že našiel "fascinujúcu podobnosť" medzi emóciami tých, ktorí sú príbuznými páchateľov holokaustu a tých, ktorí ho prežili. "Obe skupiny prežívajú holokaust denno-denne, neschopné pohnúť sa so svojím životom vpred," dodal.
Niklas Frank si pamätá, ako sa jeho otec smial na trýznených väzňoch. "Sníva sa mi o hromadách mŕtvol v táboroch: Moja vlasť sa nikdy nezbaví tejto histórie. Je to príbeh bez konca," hovorí muž, ktorý prednáša o svojom neslávnom otcovi študentom v bývalom východnom Nemecku, v snahe, aby zabránil ich zablúdeniu k neonacizmu, ktorý sa zameriava na mladých, nezamestnaných a zúfalých. "Nikdy sa mi nepodarilo zbaviť sa týchto spomienok na neho. Žijem s hlbokou hanbou za to, čo urobil," prezradil.
Obetovali životy za iných: Nacisti brutálne zavraždili rodičov aj deti, žena pri masakre porodila
Monika Hertwigová len ťažko prijíma všetky negatíva o svojom otcovi. Ako veliteľa tábora Płaszów ho obesili v roku 1946 za vraždu desiatok tisíc ľudí, 500 z nich malo zomrieť jeho vlastnými rukami. "Rád strieľal ženy s deťmi v náručí z balkóna svojho domu, aby zistil, či jedna guľka môže zabiť dvoch ľudí," povedala. "Ako sa dá oddeliť vrah od otca? Koľko z toho vraha je vo mne? To sú veci, ktoré ma trápia," premýšľa dcéra Amona Götha.
V dokumente prehovorili aj Martin Bormann junior, syn Hitlerovho zástupcu, ktorý je teraz kňazom v Nemecku; syn Rudolfa Hessa či Ricardo Eichmann, syn Adolfa Eichmanna, ktorý organizoval prevoz šiestich miliónov Židov do vyhladzovacích táborov. Informoval portál dailymail.co.uk.