ISLÁMÁBÁD - Otec Saby Kaiserovej položil ruku na ˇKorán a prisahal, že svojej dcére neublíži, ak sa vráti domov, aby si ju jej nový manžel mohol odviesť "so cťou". Devätnásťročná dievčina utiekla z domu len nedávno, ale nakoniec otcovi uverila a po istom zdráhaní s návratom súhlasila. Otec a strýko ju ale zaviezli k brehu rieky, kde ju zbili a pritisli pištoľ k čelu. Len zázrakom unikla smrti.
Saba v poslednom okamihu sklonila hlavu, takže jej guľka prešla tvárou od oka k perám a stratila vedomie. Muži jej bezvládne telo napchali do jutového vreca, ktorí hodili do rieky a potom z miesta ušli v presvedčení, že sa im týmto činom podarilo očistiť meno rodiny. Dievčina ale zázrakom neskončila ako ďalšie zabudnuté obete množstva "vrážd zo cti". Vo vode precitla, podarilo sa jej dostať na breh a vyhľadať pomoc.
Jej príbeh o prežití sa stal námetom snímky A Girl in the River (Dievča v rieke), ktorá tento rok vyhrala Oscara v kategórii krátkych dokumentov. Film pakistanskej režisérky Šarmín Obaidovej Činojovej odštartoval bezprecedentnú diskuiu o "vraždách zo cti", ktorých obeťou sa každoročne v konzervatívnom moslimskom Pakistane stane najmenej tisíc žien. Pakistanský premiér sľúbil,, že "zbaví Pakistan tohto zla" tým, že podporí zákon, ktorý by mal zamedziť, aby vrahovia v týchto prípadoch unikli bez trestu, ak im odpustí niekto z príbuzných obete. "Vraždy zo cti nie sú v Pakistane považované za zločin, pretože za ne nie je nikto stíhaný či uväznený. Ľudia v nich nevidia chladnokrvnú vraždu, snažia sa ich ospravedlniť ako náboženskú tradíciu," vyhlásila Činojová.
Aktivisti sú presvedčení, že počet "vrážd zo cti" je v Pakistane podstatne vyšší ako vládny odhad. Ďalšie tisísú hlásené aj z iných islamských krajín či moslimských komunít v Británii a Severnej Amerike. Páchajú sa z viacerých dôvodov - v prípade, že žena odmietne vopred dohodnuté manželstvo, kvôli vzťahu s mužom, ktorého rodina neschvaľuje, kvôli mimomanželskému sexu, ale tiež napríklad z dôvodu nevhodného obliekania. Potrestaná býva dokonca aj obeť znásilnenia. Pakistanskí politickí vodcovia dlho odmietali tento citlivý problém riešiť v obavách, že proti sebe poštvú duchovných, hoci v Koráne nie je pre túto praktiku žiadne ospravedlnenie.
Novomanželov potrestal otec nevesty: Nesúhlasil s ich láskou, oni sa napriek tomu vzali
Saba sa v očiach rodiny dopustila zločinu, keď utiekla, aby si mohla vziať svojho priateľa - továrenského robotníka z chudobnejšej rodiny. Od začiatku bola pripravená bojovať s tlakom, aby svojmu otcovi a strýkovi odpustila a namiesto toho mala v úmysle trvať na ich stíhaní. Rovnako silný bol ale chladný vzdor otca, ktorý ani za mrežami neprejavil sebemenšiu ľútosť, výčitky svedomia či pochybnosti o svojom čine. "Povinnosť nám velila to urobiť. Vzala nám česť, všetko zničila," povedal.
Aj napriek počiatočnému odhodlaniu nakoniec Saba s manželom podľahli tlaku a pred súdom uviedla, že príbuzným odpúšťa. Jej otec je stále zaťatý. "Môžem hrdo vyhlásiť, že žiadnemu z mojich detí v ďalších generáciách nenapadne, že by mohli spáchať to, čo vykonala Saba," chválil sa s tým, že vďaka svojmu činu už dostal niekoľko ponúk na sobáš pre svoju druhú dcéru. Saba v súčasnosti žije v provincii Pandžáv v dome rodiny svojho manžela, ktorému práve porodila dieťa. Otec sľúbil, že sa jej už nikdy nedotkne, dcéra si tým ale až taká istá nie je.