NEW YORK - Pred dvoma rokmi viedla Američanka Jordan Youngerová obľúbený internetový blog o životnom štýle nazvaný "Vegánska blondínka" a stala sa niečím ako guru rastlinnej stravy. Mladá žena žijúca v New Yorku sa presadila okrem iného aj písaním o nebezpečenstve konzervovaných potravín a pesticídov, či prínose očistných pitných kúr z bio-džúsov. Youngerová si budovala nielen vlastný úspech - ale postupne tiež ochromujúci strach z toho, čo pokladala za nezdravé jedlo, napísal denník The Sacramento Bee.
VIDEO Muž sa rozhodol pre šialenú diétu: Hazard so zdravím, celý rok iba na jedinej potravine!
Ide o poruchu známu ako ortorexia, ktorá sa objavuje u čím ďalej tým vyššieho počtu Američanov snažiacich sa žiť zdravo. Táto porucha príjmu potravy môže spôsobiť podvýživu aj ďalšie problémy tým, ktorí "čistú stravu" doženú do krajnosti.
"Postupne som v sebe hromadila všetky tie strachy, verila som, že všetko je úplná pravda, a že presne toto musím robiť, aby som bola dokonalá, fit a nikdy neochorela," hovorí teraz Youngerová. "Ak to nebola zelenina alebo ovocie alebo nesolené mandle, potom som to nezjedla."
Ortorexia zvyčajne začína jednoduchým predsavzatím jesť zdravo a vyvarovať sa toho druhu tučných, konzervovaných jedál, ktoré Američanom spôsobujú obezitu, vysoký krvný tlak a ďalšie bežné zdravotné ťažkosti. Pre niektorých však tieto dobré úmysly v špirále prerastú do takej intenzívnej posadnutosti jedlom, že im okrem vážnej straty hmotnosti spôsobuje aj komplikácie v práci i spoločenskom živote.
Ortorexia zatiaľ nie je na oficiálnom zozname porúch Americkej psychiatrickej asociácie. Ale odborníci na výživu už bijú na poplach, pretože podľa nich bude počet ľudí postihnutých týmto problémom stúpať úmerne tomu, ako rastie obľuba krajne reštriktívnych diét, ako je Paleo či surová strava.
Teraz dvadsaťpäťročná Youngerová opisuje, ako v snahe zostať verná vegánskej a čo najzdravšej strave postupne eliminovala z jedálnička čím ďalej tým viac potravín - mäso, mliečne výrobky, lepok, olej, rafinovaný cukor, múku a tak ďalej. Cítila sa hladná, nevyrovnaná - a zároveň ochromená hrôzou, že jej iná ako "schválená" strava otrávi telo. Počas tejto drastickej redukcie jedálnička sa prestala stretávať vonku s priateľmi a príbuznými, pretože vo veľkej väčšine reštaurácií sa nenajedla.
"Stále som mala pocit, že to nerobím správne, že nejem dosť zdravo alebo dosť čisto," spomína. "Mala som na seba nesmierne prísne pravidlá dokonca aj v rámci vegánskej komunity. Bola som nesmierne, nesmierne posadnutá tým, čo budem každý deň jesť, a čo jesť nebudem. A stále som hladovala."
Na rozdiel od osôb trpiacich anorexiou, ktoré sú posadnuté tým, koľko jedla všeobecne skonzumujú, si pacienti s ortorexiou robia starosti s tým, čo do ich tiel vstupuje, vysvetľuje Deborah Cohenová, terapeutka zo Sacramenta, ktorá sa špecializuje na poruchy príjmu potravy.
Symptómy ortorexie okrem iného zahŕňajú: viac ako tri hodiny denne strávené premýšľaním o tom, čo je zdravé jedlo; neustále obmedzovanie "prijateľných" potravín; spoločenskú izolovanosť v dôsledku obmedzenej stravy a pocity viny a sebatrýznenie v prípade nedodržania prísneho režimu.
Odborník na výživu prezradil, prečo Slováci trpia rakovinou: Toto musíte okamžite zmeniť!
Keď ortorexia dosiahne vážneho stupňa, ľudia obmedzia svoju stravu na tak málo potravín, že začnú byť podvyživení a prudko strácajú váhu. U niektorých sa rozvinie chudokrvnosť, syndróm lámavosti kostí a útlm imunitného systému.
Niektorí do tejto poruchy spadnú pod tlakom celebrít a ďalších verejných osobností, ktoré propagujú extrémne diéty, či populárnych časopisov pravidelne apelujúcich na verejnosť, aby sa vzdala uhľohydrátov, znížila príjem tukov a urobila ďalšie dramatické zmeny.
A nijako nepomáha ani zvyk rozšírený predovšetkým medzi mladými ľuďmi písať či poslať na twitter fotografiu toho, čo práve jedia. To môže podľa odborníkov podnietiť nesprávny druh súťaživosti. "Ty si prestal jesť mliečne výrobky a vajcia? Tak dobre, ja zájdem ešte ďalej."
Ortorexia navyše podľa expertov môže byť sprievodným znakom bulímie i anorexie, alebo jedno alebo druhé môže do ortorexie prerásť. Spoločnú majú úzkosť, potrebu kontroly, izoláciu, nízke sebavedomie.
Youngerová nakoniec vyhľadala odbornú pomoc, ku ktorej ju prinútili jej blízki znepokojene sledujúci jej úzkosť, padajúce vlasy a stratu hmotnosti. Po mesiacoch liečby vydala v minulom roku knihu o svojom zotavovaní z ortorexie a názov svojho blogu zmenila na "Vyrovnaná blondínka". Teraz je okrem ovocia a zeleniny tiež vajcia, ryby a mäso. A na svojom blogu miesto obmedzujúcej diéty propaguje zdravo vyváženú stravu.