NEW YORK - V polovici 19. storočia vedci tvrdili, že môžu spoznať pohlavie jedinca iba pohľadom na mozog vybratý z jeho hlavy. Nová štúdia však zistila, že mozgy nemusia jednoznačne zapadať do "mužskej" alebo "ženskej" kategórie. Tieto zistenia by mohli pomôcť zmeniť spôsob, akým vedci skúmajú mozog, a dokonca aj to, ako spoločnosť definuje pohlavia, napísal časopis Science.
Lekári prvýkrát vyskúšali na človeku novú metódu liečby nádorov: Prerazili krvno-mozgovú bariéru
Mozgy nás všetkých zdieľajú rovnaký vzorec foriem, z ktorých niektoré sú bežnejšie u mužov a iné u žien, zatiaľ čo ďalšie sú bežné u oboch pohlaví. Akonáhle boli vedci schopní získať snímky ľudského mozgu, začali s ich pomocou pátrať po odlišnostiach z hľadiska pohlavia. A zaznamenali mierne rozdiely. Muži napríklad mávajú v priemere väčšiu amygdalu, čo je oblasť mozgu zodpovedná za emócie.
Zistené rozdiely ale boli malé a vysoko ovplyvniteľné prostredím - a napriek tomu boli neustále využívané k všeobecne zaužívanému vnímaniu existencie mužského a ženského mozgu, a to napriek tomu, že podľa expertov zistené údaje dokazujú viac prekrývaní než rozdielov medzi mužmi a ženami.
Preto sa vedci vedení Daphne Joelovou, neurologičkou izraelskej telavivskej univerzity, pokúsili vypracovať takú ucelenú štúdiu, ako to len bolo možné.
S využitím existujúcich snímok mozgu z magnetickej rezonancie merali u viac ako 1400 jednotlivcov množstvo šedej a bielej hmoty mozgovej. Študovali aj údaje z difúzneho snímkovania mozgu, ktoré ukazuje, ako sa v mozgu šíri biela hmota a spája rôzne oblasti.
Tím zistil len málo štrukturálnych rozdielov medzi mužmi a ženami - napríklad to, že ľavý hipokampus, čo je oblasť mozgu spojená s pamäťou, je zvyčajne väčší u mužov ako u žien. Vo všetkých oblastiach však existujú presahy - niektoré ženy majú väčší, alebo "mužsky" vyzerajúci ľavý hipokampus, zatiaľ čo niektorí muži ho majú menší, než je priemer u žien.
Pápež pobozkal bábätko s nádorom na mozgu: Lekári neveria vlastným očiam, je to zázrak?
Aby do štúdie zahrnuli tieto presahy, vytvorili vedci prehľad "mužskosti" a "ženskosti" pre celý mozog. Na mužskej strane škály boli znaky typickejšie pre mužov a na ženskej tie, ktoré sú typickejšie pre ženy. A potom tím hodnotil mozog každého jednotlivca na základe tejto mužsko-ženskej škály.
Zistil pritom, že väčšina mozgov je mozaikou mužských a ženských štruktúr. Podľa toho, či sa vedci pozerali na šedú hmotu, bielu hmotu alebo difúzne snímkovanie, 23 až 52 percent mozgov obsahovalo zmes oblastí spadajúcich do mužskej a ženskej časti spektra. Len veľmi málo mozgov - od nuly do ôsmich percent - obsahovalo výhradne mužské alebo výhradne ženské štruktúry.
Ako teda vysvetliť predstavu, že sa správanie mužov a žien zdanlivo toľko odlišuje? Rovnako ako v prípade "mužského" a "ženského" mozgu môže ísť o mýtus, uviedla Joelová.
Jej tím analyzoval dva veľké súbory dát, ktoré posudzovali správanie, ktoré je vnímané ako vysoko rodovo stereotypné - napríklad hranie počítačových hier, výtvarnú techniku scrapbooking, či kúpeľ. A zistil, že jednotlivci sú v tomto správaní rovnako "premiešaní", ako ich mozgy - len 0,1 percenta skúmaných subjektov vykazovalo správanie stereotypne zaškatuľkované ako mužské či ženské.
"Nedáva zmysel hovoriť o mužskej podstate a ženskej podstate," povedala Joelová. "Neexistuje zrejme nikto, kto má všetky mužské charakteristiky, rovnako ako nie je nikto, kto by mal všetky ženské charakteristiky. A ak niekto taký skutočne existuje, potom je veľmi, naozaj veľmi ťažké ho nájsť," dodala.