LONDÝN - Od jadrovej katastrofy v ukrajinskom Černobyle uplynulo už takmer 30 rokov. Celá oblasť okolo jadrovej elektrárne je opustená, vyše 100-tisíc obyvateľov okolitých miest bolo v minulosti vysídlených a nesmú sa vrátiť späť. Aj napriek tomu však život v tejto zamorenej časti našej planéty úplne nevyhasol. Paradoxne, je ho stále viac a viac.
VIDEO líšky z Černobyľu, ktorej stolovanie vás dostane: Zrejme má koliesko navyše!
Napriek mnohým štúdiám, ktoré sledovali vplyv na ekologické dôsledky katastrofy, vedecká komunita doteraz neprijala konsenzus týkajúci sa rozsahu, v ktorom katastrofa postihla faunu tejto oblasti. Počiatočné správy hovorili o tom, že zvieratá z okolia elektrárne boli ťažko zdecimované a ich populácia sa výrazne znížila. Avšak nedávny výskum ukazuje niečo úplne iné, píše časopis Current Biology.
Konkrétne hovorí o rýchlom raste počtu jedincov takmer všetkých živočíšnych druhov, čo dokazuje aj materiál nakrútený 42 kamerami umiestnenými v prírode. Oblasť je obývaná divokými zvieratami a pripomína skôr rezerváciu, než scénu najväčšej jadrovej katastrofy v dejinách.
"Je možné, že počet zvierat teraz je ešte vyšší, než tomu bolo pred katastrofou," povedal Jim Smith z University of Portsmouth, podľa ktorého žiarenie zvieratám určite neprospieva, ale ľudský vplyv, akým je napríklad výstavba domov, poľnohospodárstvo, poľovníctvo a odlesňovanie, sú pre ne oveľa smrteľnejšie.
Jim Beasley z University of Georgia v USA, povedal, že po jadrovej nehode, bez ohľadu na prípadné účinky žiarenia, ktoré môžu existovať, "naše dáta ukazujú, že populácia týchto veľkých cicavcov bola zvýšená pomerne rýchlo, akonáhle ste odtiaľ odstránili ľudí a v súčasnosti sa čísla udržujú na pomerne vysokej úrovni".
Paleta cicavcov je pritom veľmi pestrá. Dobre sa tu darí vlkom, losom, diviakom, jeleňom, rysom, líškam, kunám a aj medveďom.