SANKT GEORGEN AN DER GUSEN - Nacisti mohli zničiť celú planétu! V prísne tajnom laboratóriu v Rakúsku pracovali na vývoji high-tech zbraní a dokonca aj na jadrovom raketovom programe.
Obrovské podzemné laboratórium objavili minulý týždeň blízko rakúskeho mestečka Sankt Georgen an der Gusen a podľa objaviteľa Andreasa Sulzera ide o najväčšie laboratórium nacistov. Tunely boli odhalené radarom a museli sa k nim dostať cez žulové dosky, ktoré šachty zakrývali od roku 1945.
V tuneloch mohli zahynúť stovky tisíc väzňov z koncentračných táborov, pretože od konca druhej svetovej vojny boli nedotknuté. Podzemný labyrint bol podľa spravodajského webu Metro použitý ako testovacia pôda pre zbrane hromadného ničenia a na činnosť komplexu osobne dohliadal šéf SS Heinrich Himmler. Rakúsky dokumentarista Andreas Sulzer začal pátrať po laboratóriu, keď sa o ňom vo svojom denníku zmienil istý rakúsky fyzik.
Tajné podzemné chodby
Vykopávky začali blízko mesta Sankt Georgen an der Gusen po tom, ako bola v miestach zistená zvýšená úroveň radiácie. Následný objav pomocou sondy dal za pravdu dlhoročným hypotézam, že nacisti pracovali na vývoji jadrových zbraní. Existujú tiež silné domnienky, že laboratórium bolo prepojené s koncentračným táborom Mauthausen-Gusen a väzni ho pomáhali stavať. Niektorí z nich, zozbieraní z celej Európy, ktorí mali špeciálne odborné zručnosti, boli mozgami podzemného výskumu.
Objaviteľ komplexu predpokladá, že laboratórium tiež nadväzovalo na podzemné továrne B8 Bergkristall, v ktorých nacisti zostrojili prvú bojovú stíhačku Messerschmitt Me 262, informuje Daily Mail. Dokonca je pravdepodobné, že v podzemí sa dodnes nachádzajú ostatky vedcov, ktorí pracovali na vývoji jadrových zbraní. Nacisti ich ožiarené telá mali spáliť v rámci „sľubu mlčanlivosti“.
Rainer Karlsch, historik, ktorý spolupracoval so Sulzerom, sa vyjadril, že vedenie SS sa usilovalo vytvoriť kombináciu rakiet a zbraní hromadného ničenia. „Chceli vybaviť rakety jedovatým plynom, rádioaktívnym materiálom alebo jadrovými hlavicami.“
Sulzerov výskum v šachtách bol momentálne pozastavený miestnymi rakúskymi úradmi, ale dokumentarista dúfa, že budúci mesiac v laboratóriu opäť obnoví pátranie a výkopové práce.